Ünlü Kırgız yönetmen  Bolot Şamşiyev doğumunun 80. yılında Ankara’da düzenlenen sergi ve sinema gösterimiyle anıldı. TÜRKSOY,  Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Yerli Düşünce Derneği iş birliğinde Başkent Ankara’da Bolot Şamşiyev’in hayatı ve çalışmalarını yansıtan fotoğraf sergisi düzenlendi.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı ve Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubaniçbek Ömüraliyev’in ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Türkiye ve Kırgızistan’ın sinema sanatı temsilcileri ve davetliler katıldı.

Ankara’daki Büyülü Fener Sineması fuaye alanında düzenlenen serginin açılışını protokol üyeleri ve etkinliğe katılmak için Kırgızistan’dan gelen sinema sanatçıları Ayturgan Temirova, Murat Mambetov ve Aysuluu Subanliyeva birlikte yaptı.

Sergi açılışının ardından düzenlenen film gösterimi Bolot Şamşiyev hakkında belgeselin gösterilmesiyle başladı.

Burada yaptığı açış konuşmasında, TÜRKSOY olarak 75. doğum yıl dönümünde Kırgız ulusal filarmonisinde Genel Sekreter Düsen Kaseinov tarafından Bolot Şamşiyev’e Türk Dünyası sinema sanatına yaptığı katkılardan dolayı TÜRKSOY onur nişanı takdim edildiğini dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, 2019 yılında kaybettiğimiz yönetmeni TÜRKSOY’un ev sahipliğinde bir kez daha andıklarını vurguladı.

Bilal Çakıcı, “Kırgızistan’ın en büyük yönetmenlerinden biri olan Bolot Şamşiyevi Ankara’da 3 gün sürecek etkinliklerle anacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.  Bu kapsamda önümüzdeki 3 gün boyunca Bolot Şamşiyev’in 3 farklı filmini de Ankara’da sinemaseverler ile buluşturmuş olacağız. Seksenli ve doksanlı yıllarda Kazak ve Kırgız edebiyatının unutulmaz eserlerini sinemaya aktararak bu iki halk arasında kardeşlik bağlarını güçlendiren ve devletlerarası yakınlaşmayı sağlayan birçok filme imza atan Bolot Şamşiyev döneminin en çok izlenen eserlerini meydan getirdi. Kırgız halkının kalbinde büyük yer edinen ve saygıyla anılan Bolot Şamsiyev’i maalesef 2 sene önce kaybettik, ama inanıyoruz ki eserleri onu sonsuzluğa taşıyacak ve ismi nesiller boyunca Kırgız ve Kazak halkının hafızalarında yer tutmaya devam edecek.” diye konuştu.

Etkinlikte konuşan Büyükelçi Ömüraliyev, üstün yeteneklere sahip ve Kırgız sinemasının temelini atan bir insan olarak anılan büyük film yönetmeni Bolot Şamşiyev’in, muhteşem filmleriyle Kırgızları dünyaya tanıttığını vurguladı.

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un derin felsefî düşünceler içeren “Beyaz Gemi” adlı eserinden uyarlanan filminin  yönetmenin başyapıtlarından olduğunu dile ömüraliyev, “ ‘Kırgız Mucizesi’ olarak bilinen Tölömüş Okeyev gibi Kırgız film yönetmenleri arasında bulunan Bolot Şamşiyev, birçok unutulmaz, inci gibi parlayan filmler yaratmıştır. Yıllar geçmesiyle bir dizi yeni film yönetmenleri ortaya çıksa da Bolot Şamşiyev’in filmleri asla güncelliğini kaybetmeyeceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Etkinlikte birer konuşma yapan Ayturgan Temirova, Murat Mambetov, Aysuluu Subanliyeva ise Bolot Şamseyev’in hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, sinema sanatındaki başarılı yolu ve Kırgız sinemasına kazandırdığı değerlerden bahsetti.

Etkinlik kapsamında TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bilal Çakıcı, Büyükelçi Ömüraliyev ve Kırgız sinema sanatçıları Temirova, Murat Mambetov, Aysuluu Subanliyeva’ya, yönetmen Bolot Şamşiyev’in 80. doğum yılı anısına hazırlanan hatıra plaketlerini takdim etti.

Hediye takdiminin ardından katılımcılara Şamşiyev’in “Issık Gölün Gelincikleri” filminin gösterimi yapıldı.

Yorum yazabilirsiniz