Türkiye Kötü Günde Azerbaycan’ın Yanında

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov, Ermenistan’ın saldırıları karşısında kardeş Türk halkının kötü günde Azerbaycan’ın yanında olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral’ı, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov kabul etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bayramov, görevine başladıktan sonra diplomatik misyon temsilcilerinden ilk olarak Türk Büyükelçisi ile görüşmesinin tesadüf olmadığını, bunun iki ülke arasındaki dostluk, kardeşlik ve stratejik iş birliği ilişkilerinin tezahürü olduğunu ifade etti.

“ÖNCEDEN PLANLANMIŞ BİR PROVOKASYON”

Türkiye ile Azerbaycan arasında tüm alanlarda yüksek düzeyde iş birliği olduğunu söyleyen Bayramov, bu iş birliğinin bundan sonra da gelişeceğinden emin olduğunu belirtti. Bayramov, 12 Temmuz’da başlayan Ermenistan saldırılarına değinerek, “Olayları analiz ederken bu saldırı girişiminin önceden planlanan bir provokasyon olduğu açıkça görülüyor. Çok sayıda devlet ve uluslararası kuruluş Azerbaycan’ı destekledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dışişleri ve savunma bakanlarının açıklamaları, kardeş Türk halkının kötü günde gösterdiği desteğin, Azerbaycan’ın yanında olmasının açık örneğidir” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın saldırıları sonrasında ABD ve Avrupa ülkelerinde Azerbaycan’ın diplomatik temsilciliklerine ve sivil gösteri düzenleyen Azerbaycan Türklerine Ermeniler tarafından provokatif saldırılar düzenlendiğini belirten Bakan Bayramov, bu ülkelerin Viyana Konvansiyonu gereği diplomatik temsilcilik binaları ile diplomatların can güvenliğini sağlamakla yükümlü olduklarını kaydetti.

“BİR MİLLET İKİ DEVLET”

Türkiye Büyükelçisi Özoral, Ermenistan’ın saldırıları sonucunda şehit olan askerler için taziyelerini iletti. Ayrıca Azerbaycan’ın kederinin Türkiye’nin de kederi olduğunu da ifadelerine ekledi.

Azerbaycan’ın bu haklı mücadelesinde yanında olmak için Türkiye’den çok sayıda başvuru yapıldığını bildiren Büyükelçi Özoral, bunun iki ülkenin “bir millet, iki devlet” olmasının göstergesi olduğunu söyledi.

Yorum yazabilirsiniz