Edirne “Türk Dünyası Kültür Başkenti” Olmak İstiyor 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Edirne Valisi Ekrem Canalp’i makamında ziyaret etti. Vali Canalp, Edirne’nin Türk Dünyası Kültür Başkenti olması için başvuracaklarını söyledi.

Canalp, ziyaretten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Büyük bir coğrafyayı, Türk dünyasını temsil ediyorsunuz. Hem Edirne’yi hem Türkiye’yi hem Türk dünyasını birbirleriyle daha entegre, daha bitişik hale getirmek için birlikte çaba göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Sekreter Kaseinov da Edirne’yi Türk dünyasına tanıtmak için gerekli gayreti göstereceklerini belirtti.

Vali Canalp konuğuna kentin asırlık el sanatlarından Edirnekari işlemesi tablo armağan etti, Kaseinov da Vali Canalp’e TÜRKSOY yayınlarını ve çini hatıra plaketi hediye etti.

“ÜMİT EDİYORUM EDİRNE OLUR”

Ziyaret sonrası  yaptığı değerlendirmede, Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını alabilmek için yoğun çalışma içerisinde olacaklarını belirten Canalp, “Ümit ediyorum Türk Dünyası Kültür Başkenti Türkiye’den Edirne olur. Bunu çok isterim ama Türkiye’den herhangi bir vilayet olsa da ona destek olmak isteriz. Çünkü Türk dünyası ile ilgili yapılacak kültürel faaliyetler aramızdaki bağın güçlendirilmesine gelecek nesillerinde bu bağları daha da güçlü şekilde bir vesile teşkil ediyor.” dedi.

“TÜRK DÜNYASINDAN 5 BİN ÖĞRENCİ EDİRNE’DE BULUŞUYOR”

Çoğunluğu Balkan coğrafyasından olmak üzere, Türk dünyasının dört bir yanından 5 bin öğrencinin Edirne’de eğitim gördüğünü ifade eden Vali Canalp, “Edirne aynı zamanda Balkanlar açısından kültürel bir merkez, belki de Balkanlar’ın kültürel başkentidir. Hem coğrafi hem de kültürel olarak merkezi bir konumda olan Edirne’mizi Türk Dünyası Kültür Başkenti olması amacıyla önümüzdeki dönem için başvurumuzu yapacağız, adaylığını resmi olarak açıklayacağız.” diye konuştu.

Kaseinov daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk’ün rehberliğinde, kentin önemli kültürel ve tarihi alanlarını ziyaret etti. Ziyaretleri sonrası değerlendirmede bulunan Kaseinov, Edirne’nin önemli bir kültür şehri olduğunu belirtti.

TÜRKSOY’un Balkanlar’da yaptığı etkinliklerde kentin kültürel ve sanatsal varlığının değerlendirileceğini belirten Kaseinov, “Edirne bu anlamda iyi bir partner olabilir. Edirne’de de pek çok kültürel ve sanatsal etkinlik düzenleme planlarımız var” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter, daha sonra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu’na ziyaret gerçekleştirdi.

Yorum yazabilirsiniz