Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın resmi ziyareti kapsamında Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da gerçekleştirilen Türk ve Kazak İş Forumu’nda konuştu.

Türkiye’nin, Kazakistan’ın en güvenilir ticaret ve yatırım ortaklarından biri olduğunu belirten İsmailov, geçen yıl Kazakistan-Türkiye arasındaki ticaret hacminin yüzde 33 artarak 4,1 milyar doları aştığını ifade etti.

İsmailov, son 15 yılda ülkesine Türkiye’den 3,5 milyar dolardan fazla doğrudan yatırım geldiğini ve Kazakistan’ın Türk ekonomisine yaptığı yatırımın 1 milyar doları aştığını söyledi.

Başbakan İsmailov, Türk yatırımcılar için ülkesinin cazibe merkezi olmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Salgına rağmen 3 yıldır Türkiye’den Kazakistan’a gelen yatırım miktarı rekor kaydetti. Sadece geçen yılın 9 ayında ülkeye 535 milyon dolarlık Türk yatırımı geldi. Bu aynı zamanda Kazakistan’a duyulan büyük güveni bildiriyor.” şeklinde konuştu.

Hükümet olarak ülkenin yatırım çekiciliğini iyileştirme alanında aktif çalışmalar yürüttüklerini söyleyen İsmailov, “Bu kapsamda, iş dünyasında devlet payını azaltma ve özelleştirmeyi hızlandırmaya yönelik adımlar atıyoruz.” dedi.

Kazakistan’ın doğal kaynaklar rezervi bakımından dünyada 6’ncı, ham maddede ise 10’urcu sırada yer aldığını belirten İsmailov, şu şekilde konuştu:

“Halihazırda, işlenmemiş maden kaynaklarını inceleme faaliyetleri yürütüyoruz. Bunları tespit ederek, yeni yatırımcılara verilmesi için açık arttırmaya çıkaracağız. Bunun için yeni yeraltı kaynaklarının kullanımına ilişkin mevzuat kabul edildi. Türk iş dünyasını söz konusu sektörde birlikte iş yapmaya davet ediyorum.”

İsmailov, bunun yanı sıra ülkesinde büyük perspektif vadeden makine mühendisliği, tarım, yenilenebilir enerji alanlarında da Türk yatırımcılarını beklediklerini sözlerine ekledi.

10 Sözleşme İmzalandı

Kazakistan Ulusal Yatırım Şirketi Kazakhİnvest ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) iş birliğinde düzenlenen ve iki ülkeden 250’den fazla iş dünyası temsilcisini buluşturan Türk ve Kazak İş Forumu’nda toplam değeri 472,6 milyon dolar olan 10 sözleşme imzalandı.

Yorum yazabilirsiniz