Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Kabineyi Toplayarak Son Durumu Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Kasım- Jomart Tokayev, yaptığı toplantıda yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra yapılanlar ve ulusal hedefler konusunda hükumeti daha sorumlu ve çözüme odaklı çalışmaya davet etti.

Genişletilmiş hükumet toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Tokayev, valilerin ve hükumet üyelerinin sorunları çözmede ve talimatları yerine getirmede operasyonel ve verimli olması gerektiğini söyledi. Tokayev, ‘Benim puan kazanmaya ihtiyacım yok, insanların sorunlarını duymaya ve dinlemeye hazırım, halkın gözünü boyamayacağım. Sorunlar ve bunların çözümleri ile ilgili sorumlular konusunda son derece titiz ve müsamasız olacağım.Görevini yapmayan,aksatan Bakan,Vali yönetici kim olursa gereken yapılacak daha sorumluluk sahibi arkadaşlarla yola devam edilecek “dedi.

Kritik dönemden geçiyoruz

Ülke olarak Dünyada yaşanan salgın hastalık ve ekonomik durgunlukla birlikte sosyo-ekonomik kalkınmanın kritik bir evresinden geçildiğini bu durumdan hükumetin ve valilerin göstereceği başarı ve gayretlerle aşılacağına inandığını belirten Tokayev, tüm dünyayı etkisine alan bu küresel durumun ülkeyi de etkilediğini “dile getirdi.

Ulusal ekonominin verimliliğini ve rekabet gücünü artırmak için yapısal reformların zamanının geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, hükumet ve devlet kurumlarının ekonomiyi halka çevirme vaktinin geldiğini ve bu anlamda yeni bir modele ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Devlet idare sistemi zamanın çok gerisinde 

Yaşanan krizin toplumdaki sosyal dengesizlikleri, arttırdığını ,devlete olan güven ve inancı da sarstığını belirten Tokayev, ‘ Devlet aygıtımız ve genel olarak devlet idare sistemimizin süratle zamanın şartlarına göre yenilenmesi gerekmektedir . Yönetim ve idarenin ihtiyaç duyduğu ideolojik aygıt olarakta bilgi, deneyim, yaratıcılık ve cesaretin ön planda olması gerekmektedir. Hükümetin yeniden yapılandırılmasına ihtiyacımız var. Yerel yönetimin önemli ölçüde güçlendirilmesini sağlayan siyasi reformun bir parçası olacak. Bu reformlar olmadan ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına gerçekten etkili bir ivme veremeyeceğimize inanıyorum’ dedi.

Hükumete ve valilerine gereksiz harcamaları kısarak halkın ihtiyaçlarını karşılayacak ek bütçelerin oluşturulması talimatını veren Tokayev, Yolsuzlukla Mücadele Dairesi Başkanı Alik Şipekbayev’e salgın zamanında halkın mağduriyetinden faydalanan ve kanunsuz ilaç satanlar hakkında hukuki işlemlerin yapılması talimatını verdi.

Hükumetin ve devlet kurumlarının gerekli ilaç ve tıbbi malzemeyi temin etmesinin ulusal güvenlik meselesi olduğunu hatırlatan Tokayev, bazı ilaç ve cihazların Kazakistan’da üretme vaktinin geldiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı’na özel statü

Salgınla ilgili tüm sorunların hızlı çözümü ve etkili kararların alınması adına Sağlık Bakanı’na özel bir statü verilmesini öneren Tokayev, Sağlık Bakanı’nın günlük olarak vali ve bakanlara salgınla mücadele hakkında bilgi vermesinin etkili olacağını belirtti.

Mevcut durumun iki hafta içerisinde değişeceğini umut ettiğini kaydeden Tokayev aksi takdirde farklı çözümlere başvurması gerektiğini vurguladı.

Tokayev valilerden ve bakanlardan bu kriz döneminde tatil ve yıllık izin meselelerini unutmalarını, sadece işlerine odaklanmalarını istedi.

(Kaynak Kazakistan Haber Ajansı)

 

Yorum yazabilirsiniz