Kazakistan’da Koronavirüs İçin Yas Günü İlan Edildi

Kazakistan Devlet Başkanı Tokayev, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler için 13 Temmuz’u ulusal yas günü ilan etti.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ulusa sesleniş konuşması yaparak, 13 Temmuz’u Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler için ulusal yas günü ilan ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, salgın nedeniyle durumun ciddiyetini koruduğunu ve can kayıplarının yaşanmaya devam ettiğini anımsatarak, “Hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu bizim ortak acımız. Bu nedenle salgından hayatını kaybedenler için 13 Temmuz’u ulusal yas günü ilan etme kararı aldım.” ifadelerini kullandı.

Kazak Başkan, karantina kurallarına uyulmadığı ve Sağlık Bakanlığının hataları sonucu salgının ikinci dalgasıyla mücadele ettiklerini açıkladı. Ülkede 5 Temmuz’dan itibaren uygulanan 2 haftalık karantina sonucu durumun stabil hale gelmesiyle ilgili ilk belirtilerin ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Tokayev, “Ancak rahatlamak için erken. Salgınla mücadelemizde önümüzdeki haftalar belirleyici olacak.” dedi.

Hastalığın azalması için yeniden tedbirler alındığını Tokayev, 400 mobil sağlık ekibinin oluşturulduğunu, temmuz ayı sonuna kadar bu rakamın 3 bin 500’e çıkarılacağını aktardı.

Cumhurbaşkanı Tokayev, hastanelerde koronavirüs hastaları için yatak sayısının yüzde 70 artırılarak 43 bine çıkarıldığını, ilaç eksikliğinin giderilmesiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Ülkede bugüne kadar 51 binden fazla vaka tespit edildi, vakaların 17 bine yakını iyileşti, virüsten 264 kişi hayatını kaybetti.

Yorum yazabilirsiniz