1 Mart 2022 tarihinde  Kırgız Cumhuriyeti Savunma Bakanı Baktıbek Bekbolotov çalışma ziyareti kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü. Görüşme sırasında askerî ve askerî teknik iş birliğinin geleceğinin yanı sıra güncel durumu hakkında konuştular. Görüşmenin sonucunda ”Askerî ve  Askerî Teknik İş birliğine İlişkin Faaliyetlere Yönelik Yol Haritası” imzalandı.

Askerî eğitim alanında iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla Savunma Bakanı Baktıbek Bekbolotov Türkiye Cumhuriyeti Kara Harp Okulu Komutanı Gültekin Yaralı ile görüştü. Taraflar  askerî eğitim alanında ikili iş birliğinin geliştirilmesi konularını ele aldılar. Kırgız heyeti Kara Harp Okulu’nun faaliyetleri ile tanıştı ve Kara Harp Okulu’nda okuyan Kırgız öğrenciler ile görüştü.

Ziyaret kapsamında Kırgız heyeti Türkiye Cumhurbaşkanlığı  Savunma Sanayii  Başkanı ile bir araya gelerek askerî fabrikaları destekleyen,  bakım ve onarım yapan askerî sanayii  alanındaki kamu kuruluşu olan ”Asfat” kompleksinin tesislerini ziyaret ettiler. Ayrıca  Kırgız heyeti,  faaliyetleri iletişim ve bilgi teknolojileri, savunma teknolojileri ve güvenlik alanlarını kapsayan Türk savunma sanayiisinin lider firması  olan Aselsan’ı  da ziyaret ettiler.

Kırgız Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı heyeti Ankara’ya geldiklerinde Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi  Kubanıçbek Ömüraliyev ile bir araya geldiler. Ayrıca Anıtkabir’i  ve Ankara’nın Keçiören Belediyesi’nin  merkez meydanında bulunan Yüce Gönüllü Manas Heykelini ziyaret ettiler.

Yorum yazabilirsiniz