Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Beyşenaliyev ve TİKA Bişkek Program Koordinatörü Usta, Başhekim Doç. Dr. Çelebi’nin eşliğinde, Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’nin hasta kabulüne başlamasının ardından, alanda incelemelerde bulundu.

Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev ve Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bişkek Program Koordinatörü Osman Usta, Başhekim Doç. Dr. Özgür Çelebi’nin eşliğinde, hasta kabulüne başlayan Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinde incelemelerde bulundu.

“Kırgız Halkının Uzun Zamandır Beklediği Bir Gelişme”

Beyşenaliyev, Kırgız-Türk Dostluk Hastanesini hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek, “Şu anda 30 Türk sağlık personelinin görev aldığı hastane, hasta kabulüne başladı. Bu, Kırgız halkının uzun zamandır beklediği bir gelişme.” ifadelerini kullandı.

Hastanenin ilk olarak, kardiyoloji, damar ve göğüs hastalıkları olan hastaları kabul edeceğini belirten Beyşenaliyev, “Hastanede, vatandaşlarımızın yurt dışına çıkmadan tedavi olmalarını sağlayacak yüksek teknolojili operasyonlar gerçekleştirilecek.” dedi.

Beyşenaliyev, anlaşma çerçevesinde, hastanenin üç yıl boyunca Kırgız ve Türk taraflarınca ortaklaşa yönetileceğini anımsatarak, hastanenin resmi açılışının iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla yapılmasının planlandığını söyledi.

Kırgız Bakan Beyşenaliyev, hastanenin kurulmasında emeği geçen Türkiye ve TİKA’ya teşekkür etti.

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinde, laboratuvar merkezleri, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, mamografi, röntgen cihazı, ultrason, gastroskop, ekokardiyografi ve görüntüleme bölümleri yer alıyor.

2018’de TİKA’nın inşaatını tamamladığı hastane, Kırgızistan’da geçen yıl Kovid-19 salgınında enfeksiyona yakalanan hastaları kabul ve tedavi etmek amacıyla geçici olarak açılmış, 1000’den fazla hasta tedavi görmüştü.

Yorum yazabilirsiniz