Kırgızistan Bağımsızlığının 27. Yılını Kutladı

Kırgızistan’ın bağımsızlığının 27. yıldönümü ülke genelinde büyük coşkuyla kutlandı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te bağımsızlığın 27. yıl dönümü dolayısıyla, Ala-Too Meydanı’nda Bişkek Belediye Başkanlığı tarafından kutlama programı düzenledi.

Ala-Too Meydanı’ndaki kutlamalara, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Başbakan Muhammekalıy Abılgaziyev, Yüksek Mahkeme Başkanı Aynaş Tokbayeva, Genelkurmay Başkanı Rayimberdi Düyşenbiyev, Eski Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva, kabine üyeleri, yabancı ülkelerin misyon şefleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov Bağımsızlık Günü’nü Kutladı

Kısıtlı katılımcı ile online düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, halkın bağımsızlığını kutlayarak,“Bugün ülkemiz için büyük bir gün. Bağımsızlık, en kutsal değerimiz ve en yüksek gururumuz.

Bağımsızlığımız, yüzyıllardır savaşan, canlarını veren ve bunun için kan döken atalarımızın bize aktardığı kutsal bir mirastır. Özgürlüğümüz, her birimizin kalbinin derinliklerinde yaşayan bir duygudur. Eski nesillerden aldığımız miras geleceğe aktarılıyor. Her birimizin kutsal görevi, devletin bağımsızlığını, halkın birliğini, toprağımızın bütünlüğünü korumaktır.”

Ceenbekov, bu yıl yaşanan küresel koronavirüs salgını nedeniyle planlanan etkinliklerin ve kutlamaların yapılmadığını dile getirdi.

Tören, gençlik gruplarının dans gösterileri ve konserlerin ardından askerlerin dev bir Kırgızistan bayrağını meydana getirmesiyle noktalandı.

Kırgızistan, Sovyetler Birliği’nin çözülmesiyle 31 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan etmişti.

Yorum yazabilirsiniz