KKTC Başbakanı Saner, Yeni Hükümetin Programını Cumhuriyet Meclisi’nde Okudu 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, yeni kurulan hükümetin programını Cumhuriyet Meclisi’nde okudu.

KKTC’de yeni kurulan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Demokrat Parti (DP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Koalisyon Hükümetinin programını, Başbakan Saner Cumhuriyet Meclisi’nde okudu.

Başbakan Saner, burada yaptığı konuşmada “Tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde hükümetimizin en önemli önceliği, ülke ekonomisini düzenleyip ileriye taşımak olacaktır.” dedi.

EKİM 2021’DE ERKEN SEÇİM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Saner, 2021 yılının ekim ayı içerisinde erken milletvekili seçimi yapmayı düşündüklerini, bu süreçte yakın gelecekte yapılması gereken adımları içeren bir program sunduklarını söyleyerek, “Sağlık alanında, bilim insanlarının ve ilgili kurulun önerileri ve kararlarını dikkate alarak gereken adımları atacağız. Özellikle yapımı tamamlanan Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin randımanlı bir şekilde devreye girmesi için yapılan çalışmalar tamamlanacaktır. Tüm dünyada gündeme gelen Kovid-19 aşısı temin edilerek, risk gruplarından başlamak üzere vatandaşlarımızın aşılanması yoluna gidilecektir.” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin koronavirüs pandemisi sebebiyle olağanüstü bir salgın ve ekonomik kriz içerisinde olduğunu ve bu krizin ne kadar süreceğinin bilinmediğini belirten Saner, bu krizin ülkede neden olacağı tahribatı minimize edebilmek için hükümetin, Cumhuriyet Meclisi’ni gelecek yaz tatili döneminde de etkin bir şekilde çalıştırarak yasama ve denetim faaliyetlerine devam edilmesini amaçladığının önemini vurguladı.

“ÖNCELİĞİMİZ, KKTC İLE TÜRKİYE ARASINDA İKTİSADİ VE MALİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALAMAKTIR”

Başbakan Saner, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“İçinden bulunduğumuz ve tüm dünyayı da etkisi altına alan pandemi felaketi ve ekonomik kriz ortamında önceliğimiz, KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sonuçlandırılıp imzalamak olacaktır. İçinden geçtiğimiz bu ekonomik krizde toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçlarının bilincinde olup kıt kaynakların en etkin şekilde kullanılması ve yönetilmesinde başbakanlığın etkin bir rol oynayacağını vurgulamak isterim. Başbakanlık bünyesinde Kapalı Maraş’ın açılım sürecine teknik katkı koyacak, bu açılımın özelde Kıbrıs Türk turizmine, genelde ülke ekonomisine maksimum katkı sağlaması için önerilerde bulunacak özel bir komite oluşturulacaktır.”

Adada Türk ve Rum tarafları arasında 50 yıldan beridir federasyon zemininde ve Rum-Yunan uzlaşmazlığı sebebiyle sonuçsuz olarak sürdürülen müzakerelerin 2017’de Crans Montana’da düzenlenen Kıbrıs Konferansı’nda çöktüğünü belirten Başbakan Saner, “18 Ekim 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar, halkımızdan iki devletin egemen eşitliğine dayalı bir çözüm konusunda yetki almıştır. Hükümetimiz bu doğrultuda tam bir uyumla Cumhurbaşkanlığı ve ana vatan Türkiye ile istişare içinde etkin ve yoğun çalışmalar yapacak KKTC’nin dünyada hak ettiği yeri bir an önce alması için uğraş verecektir.” şeklinde konuştu.

“RUM KESİMİNİN HAKLARIMIZI GASBETMESİNE İZİN VERİLMEYECEKTİR”

Saner, eşit sahibi oldukları doğalgaz ve Doğu Akdeniz bölgesindeki hak ve çıkarlarını Türkiye ile korumaya devam edeceklerini belirterek, hükümetin dış politika vizyonuna ilişki şunları söyledi:

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Kıbrıs Türk halkını yok sayarak haklarımızı gasbetmesine izin verilmeyecek. Bu yönde atacakları adımlara Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte mukabil yanıt verilecek ve bu doğrultudaki kararlılığımız ileriye taşınacaktır. Doğu Akdeniz bölgesine istikrar getirecek doğalgaz konusunda diplomasi ve diyalog zeminindeki iş birliği öneri ve çağrılarımız halen masadadır. Bu hususların görüşülebileceği, ilgili paydaşların katılımıyla düzenlenecek doğalgaz konusundaki bölgesel konferans önerimizin gerçekleşebilmesi doğrultusunda çok taraflı bir diplomasi yürütülecektir. Geçtiğimiz ekim ayında açılan Kapalı Maraş’a dair uluslararası hukuk çerçevesinde atılacak adımlar konusunda belirlenen devlet politikası, Cumhurbaşkanlığı ve ana vatan Türkiye ile birlikte ileriye götürülecek ve aktif diplomasi anlayışıyla her platformda ilgili çevrelere anlatılacaktır.” açıklamasını yaptı.

Yorum yazabilirsiniz