KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Alman Büyükelçi Kremp’i Kabul Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Almanya’nın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (GKRY) akredite Büyükelçisi Franz Josef Kremp’i kabul ederek görüştü.

Görüşmenin başında Büyükelçi Kremp Cumhurbaşkanı Tatar’ı seçilmesinden dolayı tebrik ederek görevinde başarılar diledi.

“KIBRIS TÜRK HALKINA UYGULANAN KISITLAMALAR KABUL EDİLEMEZ”

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve Rum tarafı ile işbirliğini öngören iki Devlete dayalı politikasını anlattı ve başta doğrudan uçuşlar olmak üzere, Kıbrıs Türk halkına karşı uygulanan izolasyon ve kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu belirtti. Bunların kaldırılmasını ve AB’nin geçmişte Kıbrıs Türk halkına yapmış olduğu vaatlerin yerine getirilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk tarafının uluslararası alanda adil ve eşit bir muamele görmesi, iki taraf arasındaki siyasi ve ekonomik dengesizliğin kaldırılması ve AB’nin bugüne kadar Kıbrıs Türkleri’ne uyguladığı ayrımcılığı gidermesi konularında Almanya’nın katkıda bulunmasını beklediğimizi söyledi.

“GÖRÜŞMELER RUM TARAFININ UZLAŞMAZ TUTUMUNDAN DOLAYI SONUÇ VERMİYOR”

Cumhurbaşkanı Tatar, ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının yarım asırdan fazla bir süredir Kıbrıs’ta bir uzlaşı elde etmek için olumlu tavır sergilediğini ancak, Rum tarafının uzlaşmaz tutumundan dolayı görüşmelerin sonuç vermediğini örnekleriyle anlattı. Kıbrıs meselesinde ilerleme sağlamak için yeni bir sayfa açılmasının şart olduğunu ifade etti.

Kremp, Kıbrıs meselesinde bir uzlaşı sağlanması için Almanya’nın taraflara istemeleri halinde yardım etmeye her zaman hazır olduklarını, bundan memuniyet duyacaklarını belirtti.

Yorum yazabilirsiniz