KKTC Ülkeye Gelenlere 7 Gün Karantina Uygulayacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri neticesinde, 7 Eylül itibarıyla B kategorisinde yer alan ülkelerden gelecek yolcuların 7 gün süreyle karantinada kalacağını bildirdi.

Başbakan Tatar, KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin başkanlığındaki Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ile akşam saatlerinde toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Tatar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında alınan yeni tedbirler aldıklarını açıkladı.

Hükümetin Kıbrıs’da ilk Kovid-19 vakasının görüldüğü mart ayından bu yana önemli tedbirler aldığını hatırlatan Tatar, bu hususta yeni kararlar almaya devam ettiklerini söyledi. Tatar, 7 Eylül itibarıyla KKTC’ye Türkiye ve İngiltere dahil, B grubu ülkelerden gelecek herkesin 7 gün süreyle karantinada kalmasına karar verildiğini ifade etti.

Gelecek misafirlerin KKTC Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak, Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde kalacağını belirten Başbakan, bu uygulamanın 20 Eylül’de sona ereceğini ve daha sonra tekrar ele alınacağını kaydetti.

KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen, B kategorisinde yer alan ülkeler: Avusturya, Danimarka, İrlanda, İsviçre, İzlanda, Japonya, Polonya, Belçika, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Monako, Vatikan, San Marino, Ruanda, Uruguay, Çin, Bosna Hersek, Singapur, Türkiye, Ürdün, Almanya, Yunanistan, Kuveyt, Birleşik Krallık ve İsveç.

Yorum yazabilirsiniz