KKTC Başbakanı Ersin Tatar’dan “Akdeniz Fırtınası” Tatbikatına Başarı Mesajı  

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 06 Eylül 2020 tarihinde başlayan “Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı” için başarılar diledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden “Akdeniz Fırtınası” tatbikatı ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Türkiye ve KKTC’nin düzenlediği ‘Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı’ başladı. Bizler, barıştan, uzlaşmadan, dostluktan yanayız ama hakkımızı, hukukumuzu korumakta da kararlıyız. Tüm Silahlı Kuvvetlerimiz ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerine başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığından (MSB) 5 Eylül 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca 6-10 Eylül’de gerçekleştirilecek tatbikatın KKTC’de icra edileceği bildirilmişti.

Planlı olarak her yıl düzenlenen “Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı” ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı arasında karşılıklı eğitim, iş birliği ve birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası Tatbikatı’na Türkiye’den hava, deniz ve kara havacılık unsurlarının da katılımıyla hava hücum, muharebe arama kurtarma harekatı tatbikatı ve eş zamanlı tabur görev kuvveti tatbikatları şeklinde, birleşik, müşterek ve fiili olarak icra edilecek.

Yorum yazabilirsiniz