Laçin Koridoru Mayınlardan Temizlendi  

Rusya arabuluculuğunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan ateşkes anlaşması sonrası, anlaşmanın hükümlerine yönelik askeri faaliyetler devam ediyor. Bölgedeki, stratejik öneme sahip Laçin koridorunun patlayıcı ve mayınlardan tamamen temizlendiği bildirildi.

Azerbaycan medyasında yer alan haberlerde, Ermenistan ile Azerbaycan arasında imzalanan ateşkes anlaşması kapsamında, bölgede faaliyet gösteren Rus kuvvetlerince Laçin koridorunun patlayıcı ve mayınlardan tamamen temizlendiği ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rus barışı koruma birliğinin mühendislik birimleri, Laçin koridorunu ve Hankendi’ye giden yolu mayınlardan, patlayıcı cihazlardan, çarpma ve hasar görmüş ekipmanlardan tamamen temizledi.’‘ dedi.

Açıklamada, Laçin koridorunu ve Hankendi’ye giden 28 kilometrelik yolu mayınlardan, patlayıcı cihazlardan, kazalı ve hasar görmüş ekipmanlardan tamamen temizlediklerini belirterek, 17 Kasım 2020 tarihi saat 10:00 itibari ile koridorun sivil araçların güvenli hareketine açıldığını da belirtti.

Anlaşma gereğince, Karabağ ile Ermenistan’ı bağlayan yol Rusya’nın gözetimindeki Laçin koridorundan geçecek.

Yorum yazabilirsiniz