Ukrayna’da Kırım ve Kırım Tatarlarının Tarihi Ders Kitabı Tanıtıldı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de “Bilgi” isimli eğitim projesi çerçevesinde yayımlanan “Kırım ve Kırım Tatar Halkının Tarihi” kitabının tanıtımı gerçekleştirildi.

Kırım Ailesi Sivil Teşkilatı’nın Ukrayna Kültür Vakfı’nın desteğiyle düzenlediği kitap tanıtımına, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Devlet Başkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ve kitap üzerinde çalışmaları bulunan pek çok kişi de katıldı.

Kırım Ailesi Koordinatörü ve kurucusu Anife Kurtseytova, yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra pek çok Kırım Tatarının Kiev’e gelmek zorunda kaldığını aktardı.

Kurtseytova, merkezlerinde Kırım Tatar ailelerinin çocuklarına eğitim vermeye başladıklarını belirterek, “Bu çocukların eğitimi çok önemli bir konu. Bu kitabı da eğitimde kullanmak için hazırladık.” şeklinde konuştu.

“KİTAP TÜRKİYE’DEKİ KIRIM TATARLARINA DA GÖNDERİLECEK”

Kitabın hem Ukraince hem de Kırım Tatar Türkçesi olarak 2 dilde yayımlandığını belirten Kurtseytova, “Kitap Latin alfabesinde de basıldı, bu önemli. Çünkü Türkiye’de de pek çok Kırım Tatarı var ve onlara en kısa zamanda kitabı göndereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz