Kazakistan’da 02 ocakta başlayan ve sonrasında başta Almatı olmak üzere ğlkenin büyük bir kısımına yayılan protestolardan sonra yaşamı hakkında bir sürü soru işareti olan Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev halkına video mesaj ile seslendi.

Kazakistan’ın birlik ve bütünlüğünü ve devletin temellerini ortadan kaldırmak üzere  organize edilen isyan ve saldırılardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileklerini bildiren Nazarbayev, ‘Bu olaylar bir kez daha gösteriyor ki, bağımsızlığa özellikle dikkatli davranılması gereken kırılgan bir gemi gibi, gözbebeği gibi değer verilmeli.’dedi.

2019’da Cumhurbaşkanı yetkilerini Kasım-Jomart Tokayev’e devrettiğini, o zamandan beri emekli olduğunu ve şimdi Kazakistan’ın başkentinde dinlendiğini ve hiçbir yere gitmediğini kaydeden Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Tokayev’in tam yetkiye sahip olduğunu, Güvenlik Konseyi’nin de başkanı olan Tokayev’in yakında Nur Otan Partisi başkanlığına da seçileceğini belirtti.

Medyada çıkan söylentilerin asılsız olduğunu belirten Nazarbayev, elitler arasında herhangi bir çatışma ve anlaşmazsızlığın olmadığını vurguladı.

Bağımsızlığın kazanıldığı günden başlayarak halkına 30 yıldır hizmet ettiğini, sınırları güçlendirdiğini, ülkenin kalkınması adına modern reformlar yaptığını hatırlatan Nazarbayev, ‘Birlikte bağımsız bir Kazakistan kurduk, sosyal ve ekonomik kalkınmada büyük sonuçlar elde ettik, sadece Orta Asya’da değil, BDT’de de birçok açıdan lider olduk. Kazakistan, dünya toplumunda tanınan ve yetkili bir devlet haline geldi. Bu, tüm Kazakistanlıların dayanışmasının ve birliğinin sonucudur. Ülkede istikrar ve huzur her zaman hedefim olmuştur. Bu kalıcı değerlere hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Krizi mutlaka atlatacağız ve daha da güçleneceğiz.’dedi.

Cumhurbaşkanı Tokayev’in, halkın refahını iyileştirmeyi amaçlayan yeni bir reform programı ortaya koyduğunu ve bu programın desteklenmesi gerektiğini bildiren Nazarbayev, Cumhurbaşkanı olduğu dönemde sürdürdüğü reform ve modernleşme sürecine verdiği destekten dolayı Kazakistanlılara teşekkür etti.

Yorum yazabilirsiniz