TÜRKPA heyeti, Özbek Senatosu Başkanı Birinci Yardımcısı Sadık Safayev ile bir araya geldi. Sefarey, “Özbekistan, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesine (TÜRKPA) üye olma konusunda karar almıştır.” dedi.

Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiyeli milletvekillerinden oluşan TÜRKPA heyeti Özbekistan’da temaslarını sürdürüyor. Bu kapsamda, heyete başkanlık eden AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma ve beraberindeki TÜRKPA görevlileri, Safayev ile bir araya geldi.

Türk Konseyine üye ülkelerle Özbekistan arasındaki ilişkilerin durumu ile Özbek parlamentosu ve TÜRKPA arasındaki iş birliğinin geliştirilmesiyle ilgili konuların masaya yatırıldığı görüşmede, Türkiye-Özbekistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Osman Mesten başkanlığındaki heyet ile Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar’ın da yer aldı.

TÜRKPA heyeti başkanı Uçma, görüşmede Özbekistan’ın geçmişte olduğu gibi bugün de Türk dünyasında ayrı bir yere sahip olduğunu söyleyerek, TÜRKPA olarak Özbekistan ile her alandaki ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

Safayev de Özbekistan’ın Türk Konseyi ile ilişkilerin geliştirilmesine ayrıca önem verdiğinin altını çizerek, bu çerçevede Özbek parlamentosunun TÜRKPA ile ilişkilerini daha da geliştirme niyetinde olduğunu ifade etti.

Ülkesinin gelecek dönemde TÜRKPA’ya üye olmayı öngördüğünü vurgulayan Safayev, “Özbekistan, TÜRKPA’ya üye olma konusunda karar almıştır.” şeklinde konuştu.

“Özbekistan’ın TÜRKPA’da Olmaması Büyük Bir Eksiklikti”

Uçma, görüşmenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, görüşme sırasında Safayev’in Özbekistan’ın TÜRKPA’ya üye olma konusunda müjde verdiğini aktararak, bunun çok sevindirici olduğunu vurguladı.

Özbekistan’ın TÜRKPA’da yer almasını uzun zamandır arzuladıklarını belirten Uçma, şunları kaydetti:

“Özbekistan’ın TÜRKPA’da olmaması büyük bir eksiklikti. Özbekistan, İslam medeniyeti bakımından önemli bir ülkedir. Böyle bir ülkenin TÜRKPA bünyesinde olmamasını kabul etmek mümkün değildi. Bu konuda çok yoğun çalışmalar yaptık, yoğun temaslarda bulunduk.

Meclis başkanlarımız karşılıklı görüştüler, toplantılarda bir araya geldiler ve bugün bu müjdeli haberi aldık. Yani siyasi irade tamam. Özbekistan olmadan TÜRKPA kadük kalırdı. Bu çok sevindirici bir gelişme. Göreceksiniz, Özbekistan’la birlikte TÜRKPA’nın eli bir kat daha güçlenmiş olacak.”

Yorum yazabilirsiniz