Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner ile bir araya geldi. Saner, Türkiye’nin desteğine değinerek, federasyon görüşmeleri yerine iki devletli çözümün görüşülmesinden yana irade kullandıklarını söyledi.

Türkiye’ye resmi temaslarda bulunmak üzerek gelen KKTC Başbakanı Ersan Saner, Ankara’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’la görüşme gerçekleştirdi. Saner, görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Saner, KKTC ile Türkiye arasında imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü gereği atılması gereken adımların kararlılıkla atıldığını belirterek, “Ana vatan Türkiye Cumhuriyeti ile her zaman birlikte hareket ettiğimiz zaman, Türk ulusunun çıkarlarının korunacağı ve hep birlikte bunlardan kazanç sağlayacağımız bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

23 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği ilk ziyarette 500 bin doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının adaya gönderileceğinin ifade edildiğini anımsatan Saner, bu dönemde dünyada aşıya ulaşımın zor olduğunu söyledi.

“KKTC’nin Ekonomisi İçin Büyük Bir Anlam İfade Etmektedir”

Başbakan Saner, adaya ulaştırılan aşılar için teşekkür ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Bu 500 bin doz aşı KKTC’nin ekonomisinin önünün açılması anlamında çok büyük bir önem arz etmektedir. Sağlık Bakanlığıyla çalışmalar neticesinde ülkemiz ekonomisi hizmet sektörüne dayanmış olduğundan dolayı ağırlıklı olarak tüm turizm ve eğitim çalışanlarını aşılama programı dahiline aldık. İnşallah YÖK’ün de desteğiyle eylül ayında 2021-2022 yüksek öğrenim dönemi yüz yüze KKTC’de başlayacak. Bu da bizim ekonomimiz için çok büyük bir anlam ifade etmektedir.” şeklinde konuştu.

Halkın büyük çoğunluğunun aşılanmasıyla Temmuz ve Ağustos aylarında turizmden beklentinin de artacağına değinen Saner, turizm yanında çiftçilere, hayvancılara ve reel sektöre yapılacak desteklerle ilgili talimatlar verildiğini de vurguladı.

“Bizim Bir 53 Yıl Daha Dayanacak Gücümüz Kalmadı”

Saner, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 53 yıldır federasyon görüşmelerinden başka bir konuyu görüşmediğinin altını çizerek, “Bizim bir 53 yıl daha dayanacak gücümüzün kalmadığını ifade ediyoruz. Ana vatan Türkiye’nin güçlü desteğiyle KKTC’de en son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde irade, iki egemen, eşit devlet statüsünde görüşmelerin devamı yönünde gerçekleşmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda Türkiye’nin desteğine teşekkür eden Saner, Kıbrıs’ta barışın olduğunu ve sonraki adımın çözüm olduğunu belirterek, “Bundan sonraki Kıbrıs konusundaki kararlı ilerleyişimizden de inanıyorum ki artık Kıbrıs Türklerinin haklı davası ana vatan Türkiye Cumhuriyeti’nin vasıtasıyla tüm dünyada en yüksek sesle anlatılacaktır” dedi.

Yorum yazabilirsiniz