Özbekçe’nin Kamu Hizmetlerinde Zorunlu Hale Getirilmesini Eleştiren Rusya’ya Tepki

Özbekistan, devlet teşkilatlarında Özbekçe konuşulmasını zorunlu kılan yasa tasarısını eleştiren Rusya’ya tepki gösterdi

Özbekistan’daki devlet kurumlarında, Özbekçe konuşulması zorunluluğunu öngören yasa tasarısını eleştiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’ya cevap Özbekistan Dışışleri Bakanlığı’ndan geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın ifadelerinin, “iç işlere müdahale” olduğu belirtildi.

 RESMİ KURUMLARDA ÖZBEKÇE KULLANILACAK

AA’da yer alan habere göre yapılan açıklamada, “Devlet dilinin düzenlenmesiyle ilgili konular, devletin mutlak iç politikasının bir parçasıdır ve herhangi bir müdahale kabul edilemez” ifadesine yer verildi. Kamuoyuna açıklanan “Devlet Dili Yasa Tasarısı’na göre resmi kurumların faaliyetlerinin resmi dilde yapılacağının hatırlatıldığı açıklamada, Özbekistan’da yaşayan diğer milletleri tedirgin edecek herhangi bir durumun olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, tasarının ana dilde eğitim almayı, devlet kurumlarına başvurmayı ve bilgi almayı garantilediği de aktarıldı. Ayrıca söz konusu kararın Rusya ilişkilerinde herhangibir aksamaya yol açmayacağının da altı çizildi.

Dil politikasına yönelik bu girişim, başlangıçta Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’in reformlarını memnuniyetle karşılayan bazı Özbek aydınlarının Rusya ile yakınlaşması konusunda daha temkinli olduğu bir zamanda geldi.

Özbekistan bu yıl Rusya liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliği’nde (EAEU) gözlemci olmaya karar verdi ve geçen yıl Mirtomiyoyev’in selefi İslam Karimov altında imkansız olacak adımlar olan Rosatom ile nükleer santral inşa etmek için bir sözleşme imzaladı.

KAYNAK : Euronews

Yorum yazabilirsiniz