Özersay: Kapalı Maraş Konusunda Doğru Yoldayız

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Kapalı Maraş” konusunda doğru yolda olduklarını belirtti.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi(GKRY) ve diğer uluslararası aktörlerin, KKTC’nin 46 yıldır kapalı olan Maraş’a dair politikasını hayata geçeceğini ve buna engel olamayacaklarını anladığını söyledi.

Türkiye’nin de artık bu vizyona tam destek verdiğini anımsatan Özersay, “Altı yıl önce kapalı Maraş’ın KKTC yönetimi altında açılması vizyonumu ortaya koyduğumda buna gülüp geçenler vardı, şimdilerde gerek Kıbrıs Türk tarafındaki pek çok aktör ve kamuoyu artık bu politikayı desteklemeye başladı.” dedi.

“RUM TARAFI ENGEL OLAMAYACAK”

Özersay, “Son günlerde yaşanan gelişmeler, adım adım hayata geçirmekte olduğumuz Maraş politikamız konusunda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.” diyerek tüm bu gelişmelerin ve özellikle Rum tarafının bunu engelleyemiyor olduğu yönündeki itirafının, durumu ve doğru yolda olduklarını gösterdiği yönünde değerlendirmede bulundu.

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri ertesinde dünyada kabul gören statüyü de kullanarak Maraş vizyonumuzu uluslararası anlamda en iyi şekilde anlatabileceğime ve dünyadaki aktörlerin olası tepkilerini önleyerek kapalı Maraş’ı Kıbrıs Türk yönetimi altında mülkiyete dair haklara saygı göstererek eski sakinlerine açabileceğime inanıyorum. Ekim ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi kapalı Maraş’ın açılması açısından çok kritik olacak.”

Yorum yazabilirsiniz