Kırgızistan, Türkiye’ye Uçuşları Başlatmaya Hazırlanıyor

Kırgızistan, Kovid-19 salgınının önlenebilir seviyeye gelmesi durumunda ilk etapta, Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri ile uçuşları başlatacağı belirtti.

Kırgızistan Başbakanı Kubatbek Boronov, Kovid-19 salgını nedeniyle 20 Mayıs’tan beri yasak olan uluslararası uçuşlara ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Baatırbekov’un başında olduğu koronavirüs ile mücadele kurulunun uluslararası uçuşların başlatılması için karar aldığını bildirdi.

Geçtiğimiz haftada Kovid-19 vakalarındaki artış ve yaygınlığında istikrar gözlemlendiğini ancak elverişli bir durumdan söz etmek için henüz çok erken olduğunu ifade eden Boronov, “Ülkede epidemiyolojik durum stabil olursa uluslararası uçuşları başlatabileceğiz. İlk etapta uçuşlarımız Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri ile olacak. Dışişleri Bakanlığı çalışmaları başlattı.” ifadelerini kullandı.

Boronov, salgınla mücadele durumunun Issık ve Celalabad bölgelerinde sorunlu olduğunu, hükümetin durumu iyileştirmek için büyük gayret gösterdiğini aktardı.

Kırgızistan’da Kovid-19 salgınının başladığı 18 Mart’tan bu yana 33 bin 844 kişiye virüs bulaştı, 22 bin 296 kişi iyileşti ve 1329 kişi hayatını kaybetti.

Yorum yazabilirsiniz