Suriye’nin Azez Şehrine Türk Kültür Merkezi Açıldı

Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatlı ile terörden temizlenen Suriye’nin Azez şehrinde Yunus Emre Enstitüsü açtı.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türkiye’nin Suriye’nin kuzey bölgesinde terörden temizlediği alanlarda eğitim çalışmalarına destek oluyor. Dünya genelinde 60. Türk Kültür Merkezini Azez’de hizmete açan Yunus Emre Enstitüsü, 4 sınıf ve 300 kişilik konferans salonu ile hizmete başlayan merkezde bölge halkına Türkçe’nin yanı sıra güzel konuşma, müzik ve resim eğitimleri verecek.

İlk olarak Suriyeli öğretmenlere Türkçe eğitim verecek olan merkez, eğitimlerini tamamlayarak sertifika alan öğretmenler sonrasında Azez halkına Türkçe öğretecek.

“BU COĞRAFYANIN KÜLTÜRÜ AYNIDIR, MEDENİYETİ AYNIDIR”

Açılış töreninde konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, “Bu coğrafyaların kültürü aynıdır, medeniyeti aynıdır. Sadece dillerimiz farklı. Türkçe öğretimiyle birlikte Türkiye ile bağı kuran, insani değerleri yücelten insan sayısını arttırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“SURİYE HALKI TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR”

Suriye halkının Türkiye ile uzun tarihi bağlara sahip olduğunu ifade eden Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, “Son yıllarda artan gerginliklerle Türkiye her zaman onların yanında oldu. Suriye halkı Türkiye’yi seviyor. Burada bir sürü öğrenci eğitim alıyor. Türkçe öğreniyorlar, farklı eğitim alıyorlar, mesleki eğitimleri alıyorlar. Dolayısıyla hakikaten bu çalışmalar çok önemli” şeklinde konuştu.

Yorum yazabilirsiniz