Ünlü Tebrizli müzisyen, besteci, pedagog, şair ve yazar Hasan Demirci, doğumunun 80. yılında TÜRKSOY tarafından Ankara’da düzenlenen etkinlikle anıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğinde 29 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen etkinliğe Türk Dünyası’nın çeşitli bölgelerinden akademisyenler, kültür insanları ve sanatseverler katıldı.

Etkinlikte, TÜRKSOY Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı, TBMM İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Rıza Heyet ile şair, yazar ve yönetmen Azeryar Danişver birer konuşma yaptı.

Elçin Gafarlı yaptığı açış konuşmasında, zengin kültürel mirasa sahip Türk toplumlarının dünya genelinde ün kazanmış çok önemli şahsiyetler yetiştirdiklerini ve bunlardan birinin de aslen Azerbaycan Türklerinden olan ünlü Tebrizli müzisyen Hasan Demirci olduğunu vurguladı.

Gafarlı, hayatını Azerbaycan Türklerinin milli müzik geleneklerini yaşatarak genç nesillere aktarmaya, Azerbaycan müzik dünyasına birçok eserler kazandırmaya adayan ve bu yolda büyük işlere imza atan usta sanatçı Hasan Demirci’yi TÜRKSOY çatısı altında saygı, minnet ve şükranla andıklarını kaydetti.

“Doğumunun 80. Yılında Ünlü Müzisyen Hasan Demirci” başlıklı anma paneline onur konuğu olarak katılan TBMM Azerbaycan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, İstanbul milletvekili Şamil Ayrım, konuşmasında Hasan Demirci’nin zor bir dönemde yaşadığını ve yaşadığı zorluklara rağmen Azerbaycan milli musikisini yaşatmak için gösterdiği fedakârlıklarını ve onun milletsever duygularını anlattı. Sovyetler döneminde Demirci’nin Bakü’den yayımlanan radyo programlarını ve müzikleri dinleyerek kendisini bu alanda geliştirdiğine özellikle vurgu yaparak, kendi çocukluk anısını paylaşan Ayrım,  Iğdır’da geçen çocukluk yıllarında ailesinin de aynı şekilde Sovyet Azerbaycan’ından yayımlanan radyo programlarını dinleyerek ayrılık hasretini giderdiğini aktardı.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Doç. Dr. Yakup Ömeroğlu, Hasan Demirci ile Ankara’da düzenlenen bir kültürel etkinlik esnasında yakından tanıştığı ve onun kültürel alanda yapmış olduğu faaliyetlerine tanıklık ettiğini söyleyerek, Demirci’nin müzik eğitimi alanında yaptığı çalışmaların büyük önem taşıdığını kaydetti.

Hasan Demirci’nin Azerbaycan müzik eğitimine kazandırmış olduğu eser ve faaliyetleri hakkında kapsamlı bilgi veren Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tebriz Araştırmaları Enstitüsü (TEBAREN) Başkanı Dr. Rıza Heyet, Demirci’nin hazırlamış olduğu müzik dersliğinde Arapça, Farsça dilindeki terimlerin yerine Türkçe isimler kullandığını aktardı.

Tebrizli şair, yazar ve yönetmen Azeryar Danişver ise, konuşmasında Demirci’nin hayat ve yaratıcılığında yer alan birçok hususlara dikkat çekerek, onun aslında Azerbaycan Türklerinin kültürel alanda ve milli bilinçle gelişmesinde lokomotif rolünü üstlendiğini, gençleri milli kültür ile gelişimelerine teşvik ettiğini belirtti. Etkinlik kapsamında, Danişver’in yönetmenliği ile hazırlanan ve Hasan Demirci’nin hayatını anlatan “Demir Mızrap” belgeselinden küçük bir bölüm gösterildi.

Etkinliğin sanatsal bölümünde ise Hasan Demirci’ye ait olan “Turnam Uçtu”, “Haraylı Tebriz”, “Hey, Hey”, “Oğlum” müzik bestelerini tar sanatçısı Erol Çetin, “Aşk Olsun”, “İstek”, “Ey Ana Vatan” şiirleri ise Atabey Barış tarafından izleyicilere sunuldu.

Etkinliğin sonunda TÜRKSOY Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı, etkinliğe katılan konuşmacılar ve sanatçılara hatıra hediyesi, plaket ve teşekkür belgelerini takdim etti. Etkinlik günün anısına çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu.

Yorum yazabilirsiniz