Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üye ve gözlemci devletlerinin uzay ajansları ve ilgili kurumlarının ilk toplantısı Azerbaycan’da gerçekleştirildi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Azerbaycan Uzay Ajansının (Azerkosmos) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan’dan yetkililer katıldı.

Toplantıda, TDT üyelerinin uzay projeleriyle ilgili sunumlar gerçekleştirildi, bu alanda iş birliklerini geliştirmek için ortak faaliyet istikametlerinin tespit edilmesi konusunda müzakerelerde bulunuldu.

“Tarihi Bir Adım”

Bakü’de Türkiye’yi temsil eden Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Önemi ileriki yıllarda daha çok anlaşılacak tarihi bir adım atıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yıldırım, uzayın öneminin her geçen gün arttığı bir çağa girdiklerini vurgulayarak, “Hem kendi milletlerimizin haklarını korumak hem de bütün insanlığa hizmet etmek için uzayda güçlü bir şekilde bulunmak zorundayız. Buradaki maksadımız tamamen barışçıldır. Uzay çalışmalarını devam ettirerek bütün dünyaya bu çalışmalarda biz de varız demek istiyoruz. Bunun için toplandık. İlk adımı atıyoruz. Başlamak bitirmenin yarısıdır. Başlamış olmakla çok önemli bir adım attık. Devamını da aynı heyecanla getirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Ev sahibi Azerbaycan’ı temsilen Azerkosmos Başkanı Sameddin Asadov da Türk devletlerindeki uzay çalışmaları konusunda ayrıntılı bilgi edinmek ve iş birliği olanaklarını görüşmek için bir araya geldiklerini söyledi.

Asadov, büyük devletlerin uzaya büyük yatırımlar yaptığını anımsatarak, Türk devletlerinin de uzay çalışmalarında güç birliği yapması gerektiğini belirtti.

TDT Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov ise üye ülkelerin uzay alanında büyük potansiyeli bulunduğunun altını çizerek, “Ülkelerin bu potansiyeli kullanmaları, birbirlerinin tecrübelerinden istifade etmeleri uzay alanındaki iş birliği içim önemli bir altyapı oluşturacaktır.” dedi.

Yorum yazabilirsiniz