“Bursa-2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” etkinlikleri kapsamında 10-24 Mart tarihlerinde Türkiye’nin Bursa şehrinde düzenlenen 9. Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali ile eş zamanlı olarak 11-14 Mart 2022 tarihlerinde 8. TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Tiyatro Yöneticileri Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları ev sahipliğinde gerçekleştirilen 8. Genel Kurul Toplantısı’na TÜRKSOY-un üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan, KKTC ve Gagavuz Yeri (Moldova) devlet tiyatroları yöneticileri katıldılar.

12 Mart tarihinde düzenlenen toplantıda, 2019 yılında Kırgızistan’ın Oş şehrinde gerçekleştirilen 7. Genel Kurul Toplantısı sonrasında dünyayı saran salgın döneminde TÜRKSOY üye ülkelerinde tiyatro alanında karşılaşılan sorunlar ve onların giderilmesi yolları, tiyatro alanındaki iş birliğine etkisi, gerçekleştirilen faaliyetler, kardeş ülke yazarlarının eserlerinin üye ülkelerin tiyatro repertuarlarına dâhil edilmesi, TÜRKSOY üye ülkelerden yönetmen ve sahne ressamlarının karşılıklı davet edilmesi, üye ülkelerde düzenlenen festivallere karşılıklı davet yapılması ve diğer konular görüşüldü.

Toplantının açılış konuşmasını yapan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt,  Genel Kurul Toplantısına ev sahipliği yapmaktan ve kurul üyelerini 2022 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Türkiye Devlet Tiyatrolarının faaliyeti, kardeş ülke tiyatroları ile işbirliği yapılmasının önemi ve bu yıl Türkiye’de gerçekleştirilecek uluslararası festivaller hakkında bilgi veren Kurt, toplantı katılımcılarına başarılar diledi.

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Tiyatro Yöneticileri Genel Kurul Koordinatörü, TÜRKSOY Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı katılımcıları TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov adına selamlayarak Genel Kurulun geçen toplantıdan bu güne kadar yapılan faaliyetleri hakkında geniş bilgi verdi, Gafarlı, toplantıya ev sahipliği yapan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları ve Bursa Devlet Tiyatrosu’na etkinliğin yüksek seviyede teşkili ve gösterilen misafirperverlikten ötürü teşekkürlerini sundu.

Daha sonra Genel Kurul üyeleri tarafından birer konuşma yapılarak kendi ülkelerinde ve tiyatrolarında yapılan işler, yaşanan sorunlar ile bu sorunların giderilmesi için öngörülen iş birliği teklifleri görüşüldü.

Genel Kurul üyeleri toplantıda Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Azerbaycan Yazarlar Birliği, Azerbaycan Tiyatrocular Birliği Üyesi, Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsrafil İsrafilov’u oybirliği ile yeniden TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Tiyatro Yöneticileri Genel Kurul Başkanı görevine seçti.

Toplantıda TÜRKSOY Üye Ülkeler Tiyatro Yöneticileri Genel Kurulunun 9. Toplantısı’nın TÜRKSOY tarafından ilan edilecek 2023 – Türk Dünyası Kültür Başkenti’nde yapılması kararlaştırıldı.

Toplantının sonunda “Sonuç Bildirisi” kabul edildi. Katılımcılara TÜRKSOY Plaketleri, Katılım Belgeleri ve Devlet Tiyatrolarının hatıra hediyeleri takdim edildi.

Genel Kurul üyeleri ayrıca, Bursa şehrinde düzenlenen 9. Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’nin iki oyununu izleme fırsatı buldu.

TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Tiyatro Yöneticileri Genel Kurulu

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY-un önderliği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları iş birliğiyle 2011 yılında Antalya’da bir araya gelen Üye Ülkeler Devlet Tiyatroları Yöneticileri tarafından kurularak 1. TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Tiyatro Yöneticileri Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi.

Genel Kurul’un ikinci toplantısı 2013 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Milli Tiyatrosu’nun kuruluşunun 140. yılı kutlamaları kapsamında, üçüncüsü 2014 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan şehrinde “Kazan-2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti” kapsamında, dördüncü toplantısı 2015 yılında Türkmenistan’ın Merv şehrinde “Merv-2015 Türk Dünyası Kültür Başkenti” kapsamında, beşincisi 2016 yılında Azerbaycan’ın Şeki şehrinde “Şeki-2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti” kapsamında, altıncı toplantısı 2017 yılında Kazakistan’ın Aktau şehrinde “I. Hazar Kıyısı Ülkeleri Uluslararası Tiyatro Festivali” kapsamında, yedincisi ise 2019 yılında Kırgızistan’ın Oş şehrinde  “Oş-2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” kapsamında düzenlendi.

Yorum yazabilirsiniz