Doğumunun 175. Yılı vesilesiyle TÜRKSOY tarafından 2020 yılı Türk Dünyası’nda Anma Yılı ilan edilen Kazakistan’ın ünlü şairi, düşünürü, ozanı Abay Kunanbayev’in Trabzon’da tanıtılmasına katkı sağlayanlara Teşkilatın hazırladığı “Abay Madalyası” takdim edildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) Edebiyat Fakültesi bahçesine yeni dikilen Abay büstünün açılışını yapmak için Trabzon’da bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı, KTÜ Rektörlüğü ve Ortahisar Belediye Başkanlığını ziyaret ettiler.

TÜRKSOY ile Trabzon’daki kurum ve kuruluşlar arasındaki iş birliğinin gelişmesi ve geleceğe yönelik faaliyet programının ele alındığı görüşmelerde TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, ünlü Kazak aydını Abay Kunanbayev’in Trabzon’da tanıtılmasına katkı sağlayan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu,  Başkan Vekili Atilla Ataman, Karadeniz Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı ve Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e Abay’ın 175. doğum yıl dönümü çerçevesinde Teşkilatın hazırladığı “Abay Madalyası” ve içerisinde ünlü ozanın hikmetli sözlerinin yanı sıra, eserlerine ithafen Türk Dünyası ressamlarının resimlerinin yer aldığı “Abay’ı Okumak” sanat albümü takdim etti.

Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’ya takdim edilmek üzere madalyaları Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş’a verildi.

Yorum yazabilirsiniz