Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) , Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Büyükelçi Prof. Düsen Kaseinov’a “Alişir Nevai” altın madalyasına layık gördü.

Çeşitli etkinlikler vesilesiyle Kazakistan’da bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve TÜRKSOY Kazakistan Ülke Temsilcisi Bakıtjan Omarov, Türk coğrafyasında faaliyet gösteren kardeş kuruluşlardan Uluslararası Türk Akademisini ziyaret ederek Başkan Prof. Dr. Darhan Kıdırali ve akademi yetkilileriyle görüştü.

Görüşmede Türk Dünyası’nın iki güzide kurumu arasında günümüze kadar yapılan başarılı ortak projelere vurgu yapılarak, önümüzdeki dönemde bu iş birliğinin daha da geliştirilmesi ve yakın gelecekte düzenlenecek ortak faaliyetler konuları ele alındı.

Görüşmede Prof. Dr. Darhan Kıdırali TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov’a “Alişir Nevai” altın madalyasını takdim etti. Kıdırali ayrıca Kaseinov’a, Karahanlılar döneminde (X. yüzyıl) kadim Türkçeye tercüme edilen ilk Kuran tercümesi kitabının TWESCO tarafından yayımlanan tıpkıbasımını hediye etti.

Düsen Kaseinov ise TWESCO Başkanı Kıdırali’ye Kazak halkının çağdaş edebiyat zirvelerinden Olcas Süleymenov’un 85. doğum yıl dönümüne ithafen TÜRKSOY tarafından yayımlanan, yazarın seçilmiş edebi sözleri ve şiirlerinden ilham alınarak Türk Dünyası ressamlarının çizdiği resimlerden oluşan “Olcas Süleymenov’u Okumak” sanat albümünü hediye etti.

Yorum yazabilirsiniz