Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Türkmen basınında yer alan habere göre, Türkmen Lider, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin koronavirüs enfeksiyonundan kurtulmasından çok memnun olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra Türkmen Lider Erdoğan’ı doğum günü ile tebrik etti.

Telefon görüşmesinde, liderler Türkmenistan ile Türkiye’nin diplomatik münasebetlerinin 30.yıldönümü ile birbirini tebrik ederek, ikili münasebetleri ele aldı.

Ayrıca, Liderler bölge ve uluslararası konuları değerlendirdi.

Enerji sektörü, tekstil endüstrisi, sağlık ve diğer sektörlerde altyapı projelerinin uygulanmasında yer alan Türk şirketlerin uzun vadeli başarılı faaliyetleri, verimli işbirliğinin güçlendirilmesine katkıda bulunduğu kaydedildi.

Aynı zamanda, gelecek vaat eden Türkmen pazarında aktif olmakla ilgilenen önde gelen Türk işletmelerini çekerek daha da genişlemesi için büyük bir potansiyel olduğu belirtildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, geçen yıl 12 Kasım’da Türk Devletleri Teşkilatı’nın kurulmasının tarihi önemine vurgu yaparak, bu uluslararası yapının dünyanın en yetkililerinden biri haline geleceğine olan inancını dile getirdi. Türkmen Lider, Türkmenistan’ın bu Örgüte gözlemci olarak girmesine ilişkin kararın kabul edilmesinin memnuniyet verici bir olay olduğunu belirterek, Türkmenistan’ın Aksakallar Konseyi’nde aktif rol almaya hazır olduğunu vurguladı. yapı.

Ayrıca Türkmenistan Devlet Başkanı, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve Türk Ülkeleri Ticaret ve Sanayi Odası’na üye olarak katılma olasılığına ilgi duyduğunu açıkladı.

Yorum yazabilirsiniz