Geleneksel olarak düzenlenen Karpat Havzası Halk Tekstil Festivali Macaristan’ın Békéscsaba şehrinde düzenlendi.

3-7 Mart tarihleri arasında Ferenc Gál Üniversitesindeki etkinliğe Macaristan’ın farklı bölgelerinden gelen el sanatları ustaları ve bilim insanlarının yanı sıra TÜRKSOY’un katkılarıyla Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den seçilmiş bilim insanları ve sanatçılar katıldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov etkinliğin açılışında bir konuşma yaparak, geleneksel sanatların korunmasının önemine dikkat çekti. Kasseinov: ‘’Békéscsaba gibi küçük bir kasabada, saygın katılımcılar ile birlikte böylesine anlamlı bir etkinliğin düzenlenmesinden dolayı çok mutluyum. TÜRKSOY olarak bu festivalde yer almaktan onur duyuyoruz. Geleneksel sanatlarımızı gün yüzüne çıkararak gelecek nesillere aktarmamız çok önemli. Festivalinizde Türk Dünyasından sanatçı ve bilim insanlarına da yer verdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda Karpat Havzası Halk Tekstil Festivali’ne Türk Dünyasından daha çok sanatçının katılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.’’ dedi.

Genel Sekreter Kaseinov konuşmasının ardından TÜRKSOY tarafından ünlü Macar Türkolog Gyula Nemeth’in anısına hazırlanan hatıra madalyonunu organizasyon yöneticilerine armağan etti.

Etkinlik kapsamında, atölye çalışmaları, sergiler ve ülke sunumları düzenlendi. XVIII. Karpat Havzası Halk Tekstil Festivali’nde sergilenmek üzere özel olarak hazırlanan 2000’e yakın eser ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Sergi 8 Nisan’a kadar Békéscsaba İlçe Kütüphanesi’nde ve Mihály Munkácsy Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Yorum yazabilirsiniz