Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner ile görüşme gerçekleştirdi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’ya gitti. Çavuşoğlu, ziyaretleri kapsamında KKTC Başbakanı Ersan Saner ile görüştü.

Görüşmede, Kıbrıs’da barışa dair müzakereler için gayriresmi 5+1 formatında gerçekleştirilmesi planlanan Kıbrıs Konferansı vardı.

“Bizim teklifimiz üzerine 5+1 toplantısı için trafik hızlandı”

Çavuşoğlu, görüşmeler için mart ayını işaret ederek, “Bizim teklifimiz üzerine 5+1 toplantısı için trafik hızlandı. Genel Sekreterin böyle bir toplantıyı mart ayında gerçekleştirme arzusu var. Sonuçta zaman yaklaşıyor.” şeklinde konuştu.

Konferansın Cenevre’de gerçekleştirilebileceğini dile getiren Çavuşoğlu, “KKTC’yi Türkiye’den ayrı görmüyoruz” dedi.

“Kıbrıslı kardeşlerimize gerekli aşıları gönderiyoruz”

KKTC’li mevkidaşı Tahsin Ertuğruloğlu ile de görüşme gerçekleştiren Çavuşoğlu, pandemi sürecinde Türk halkının KKTC’ye olan desteğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, “Bir taraftan acil durum hastanesi diğer taraftan sizlerin aldığı tedbirlere desteğimiz devam ederken, aşılamayla birlikte Kıbrıslı kardeşlerimize gerekli aşıları gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz