Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki Haydar Aliyev Merkezi’nin dış cephesine Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine destek amacıyla Türk bayrağı yansıtıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Fariz Rzayev, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan’da yaşayan Türk vatandaşları ve Bakülüler, Haydar Aliyev Merkezi’nin dış cephesinde ay yıldızlı bayrağın yansıtılmasını beraber izlediler.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Bağcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yangınların ilk gününde Azerbaycan’ın bir uçak dolusu personeli Türkiye’ye gönderdiğinin altını çizdi.

O günden sonra da Azerbaycan’ın desteklerini sürdürdüğünü, itfaiye araç ve personeli, helikopter ve amfibi uçak gönderdiğini vurgulayan Bağcı, “Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla yürütülen bu faaliyet, ülkemiz açısından anlamlı ve değerlidir.” ifadelerini kullandı.

Bağcı, Azerbaycan’ın bu davranışının “yetiştim kardeşim” davranışı olduğunu vurgulayarak, başta Cumhurbaşkanı Aliyev olmak üzere tüm yetkililere ve Azerbaycan halkına teşekkür etti.

Türk halkının Azerbaycan’ın desteğini gördüğünü ve hissettiğini dile getiren Bağcı, “Milletimiz bu desteği hiçbir zaman unutmayacak.” şekline konuştu.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Rzayev, zor günlerinde kardeş Türkiye’ye dost elini uzatmanın kendilerinin manevi borcu olduğunu dile getirdi.

Rzayev, Azerbaycan devleti ve halkının hem zor hem de iyi gününde Türkiye’nin yanında olacağını kaydetti.

Yorum yazabilirsiniz