Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, iki Rus milletvekilinin Kazakistan topraklarıyla ilgili sözlerine atıfta bulunarak, “Büyük Kazak topraklarını bize kimse hediye bırakmadı.” ifadesini kullandı. 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in, “Bağımsızlık her şeyden değerli” başlıklı makalesi ulusal basın organı Egemen Kazakistan’da yayınlandı

“BÜYÜK KAZAKİSTAN TOPRAKLARINI BİZE KİMSE HEDİYE BIRAKMADI”

Kazakistan topraklarının babalarından miras kalan en büyük hazine olduğunu belirten Tokayev, “Büyük Kazak topraklarını bize kimse hediye bırakmadı. Bizim tarihimiz 1991 ile sınırlı değil. Halkımız, Kazak Hanlığı döneminde de onun öncesi olan Altın Ordu, Türk Kaganatı, Hun, Saka devirlerinde bile bu topraklarda yaşadı, büyüdü. Kısacası milli tarihimizin temeli, kadim zamanlara dayanıyor.” ifadelerin yer verdi.

Cumhurbaşkanı Tokayev, Kazakistan’ın toprak bütünlüğüne şüpheyle bakan ve komşuluk ilişkilerine zarar vermek isteyen bazı yabancılara hem resmi hem toplumsal olarak tepki gösterileceğine değinerek, “Bir kez daha ulusal çıkarlarımızı her türlü koruyacağımızın altını çizmek istiyorum.” cümlesini kullandı. 

Bazı Rus milletvekillerinin Kazakistan’ın topraklarıyla ilgili sözlerine cevaben Tokavey, Bağımsız Kazakistan sınırlarının uluslararası düzeyde tanındığını, buna kimsenin itiraz edemeyeceğini ifade etti.

“KAZAKİSTAN TOPRAKLARI ASLA YABANCILARA SATILAMAYACAK”

Gelecek yıl ülkede yabancılara arazi satılmasına yönelik moratoryumun sona ereceğini belirten Tokayev, “Kazak toprağı asla yabancılara satılmayacak. Bunu artık her vatandaşımızın bilmesi şart.” ifadesini kullandı.

Tokayev, her vatandaşın devlet dili olan Kazakçayı bilmekle yükümlü olduğuna dikkati çekerek, şu ifadelere yer verdi:

“Bu konuda tüm Kazakistanlılara, hala Kazakça bilmeyen vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Gençlerin, istediklerinde İngilizce veya başka dilleri tez zamanda öğrendiklerini görüyoruz. Halkımız ‘Geç hiçten iyidir’ diyor. Dili öğrenmek için niyet etmek yeterlidir.”

Yorum yazabilirsiniz