Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’den Birleşmiş Milletlere Öneri

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Birleşmiş Milletlere (BM) Biyolojik Güvenlik Ajansının kurulmasının gerektiğini söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul toplantısına gönderdiği video mesajında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede güçlü küresel sağlık sistemi inşa etmenin gerekliliğini vurguladı.

Tokayev, Kovid-19 aşısını oluşturma konusunun siyasileştirilmesinin kabul edilemez bir durum olduğunun altını çizerek, “Küresel aşı üretimi ve onun verimli tedarik zincirlerini sağlayacak bu önemli konuda kapsamlı bir uluslararası anlaşmaya ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Kazak Cumhurbaşkanı, BM himayesinde bölgesel hastalık kontrol ve biyolojik güvenlik merkezleri ağı oluşturulması gerektiğini söyledi. Salgının dünyada yarattığı etki ışığında biyolojik silahları kontrol sisteminin geliştirilmesi ve başlatılmasının güncel hale geldiğine dikkati çeken Tokayev, “Kazakistan, BM Güvenlik Konseyine bağlı özel çok taraflı organ Uluslararası Biyolojik Güvenlik Ajansının oluşturulmasını öneriyor.” dedi.

Tokayev, oluşturulmasını istediği ajansın faaliyetinde 1972’de imzalanan biyolojik ve toksin silahların geliştirilmesi, üretilmesi ve depolanmasının yasaklanması ve imha edilmesine ilişkin sözleşmeyi temel olarak alacağını ifade etti.

Yorum yazabilirsiniz