Türk Konseyi’den Turizm Eğitimi Zirvesi  

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi/Keneşi), üye ve gözlemci ülkelerin kültür ve turizm bakanlıklarının katılımıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı turizm sektöründe alınan tedbirleri içeren 22 Eylül 2020 tarihinde bir eğitim programı gerçekleştirildi.

Türk Konseyi resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, sanal ortamda gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sağladığı eğitime, üye ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan ile gözlemci ülke Macaristan’dan turizm sektöründeki hükümet yetkilileri, turizm profesyonelleri ve tur operatörlerinden oluşan yaklaşık 200 kişi katıldı.

Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Gismat Gozalov, eğitim programının açılış konuşmasında, Türk Konseyi Sekretaryası tarafından Kovid-19’a karşı alınan tedbirler hakkında kısa bilgi vererek, pandemi sürecinde üye ve gözlemci devletler arasında koordinasyon ve işbirliğinin önemli olduğuna değindi.

Kovid-19’a karşı güvenli turizm konusunun da eğitim kapsamına alındığı video-konferans toplantısında, Türk Konseyi ülkelerinde turizm sektörünün Kovid-19’dan en az zararla çıkması için görüş alışverişinde bulunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet, video-konferansta koronavirüs salgının etkisini sürdürdüğü bu dönemde turizm ve sağlık alanlarında Türkiye’deki mevcut durumu detaylı şekilde katılımcılara anlattı.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Elif Balcı Fisunoğlu da toplantıda “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” ve Kovid-19 kapsamında turistlere yönelik koruyucu sağlık sigortası konularında kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kontrolörler Kurulu Başkan Yardımcısı Banu Bedel de bakanlığın Kovid-19’a karşı aldığı önlemleri katılımcılara anlatarak Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerini paylaştı.

Yorum yazabilirsiniz