Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev meclis milletvekillerine yaptığı konuşmada ülkede bulunan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) barış gücü askerlerinin iki gün içinde ülkesinden ayrılmaya başlayacağını açıkladı.

Yeni kurulan hükümetin başbakanını onaylamak için toplanan meclis milletvekillerine hitab eden Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkesinde meydana gelen protestolarda stratejik birimleri korumak maksadıyla gelen KGAÖ barış gücü askerlerinin 2 gün içerisinde ülkeden ayrılacağını ve 10 gün içerisinde çekilme işleminin tamamlanacağını bildirdi.

02 ocakta başlayan ve ülke geneline yayılan protestolara Almatı’da silahlı terörist grupların katılmasıyla kamu binalarına, bankalara ve alışveriş merkezlerine yönelik yapılan saldırılarda 16 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti ve 1300’den fazlası da yaralandı. Yabancıların eğittiği ve aralarında Afganistan, Orta Doğu ve Orta Asya’dan teröristlerin anayasal düzeni ortadan kaldırıp iktidarı ele geçirmek için darbe girişiminde bulunduğunu tekrar eden Tokayev, Kazakistan’ın da kurucuları arasında olduğu KGAÖ barış gücünün ülkedeki görevini başarıyla tamamladığını ve 10 gün içinde ülkeden ayrılacağını bildirdi.

KGAÖ Kazakistan’a Barış Gücü birliğinde 2030 asker ve 250 askeri araç göndermişti.

Yorum yazabilirsiniz