Kırgızistan-Azerbaycan İş Forumu, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi.

Kırgızistan Yatırım Bakanlığının organizasyonundaki iş forumuna Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Niyazi Safarov’un başkanlığında bir uzman grubu katıldı.

Yatırım Bakanı Nuradil Bayasov, forumun açılışında yaptığı konuşmada, Azerbaycan ile kapsamlı iş birliklerini çok taraflı yürütmek istediklerini ifade etti.

Bayasov, iki ülkenin iş birliği temelinde ortak tarihteki ilişkilerin, kültürün, geleneklerin, dil ve dinin yattığını vurguladı.

Safarov da Azerbaycan ile Kırgızistan arasındaki dostluk ilişkilerin ortak tarih, düşünce, din ve dil temelinde kurulduğunu belirtti.

Kırgızistan ile siyasi ilişkilerinin üst düzeyde olduğunu söyleyen Safarov, Kırgızistan ile ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerinin önemini vurguladı.

Kırgızistan’ın Bakü Büyükelçisi Kayrat Osmanaliyev ile Azerbaycan’ın Bişkek Büyükelçisi Latif Gandilov da konuşmalarında karşılıklı yatırım çağrısı yaptı.

Forum, Kırgızistan ile Azerbaycan’ın yatırım ve ihracat imkanlarının yanı sıra Kırgızistan’ın turizm potansiyeli ile ilgili sunumlar yapılmasıyla sona erdi.

Yorum yazabilirsiniz