Kybele Heykeli 56 Yılın Ardından Doğduğu Topraklara Geri Döndü

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 56 yıl aranın ardından var olduğu topraklara getirilen, tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucu olduğuna inanılan Kyblele heykelinin tanıtımını yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’den 1960’lı yıllarda İsrail’e götürülerek satılan ve yaklaşık 60 yıl sonra doğduğu topraklara geri getirilen tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan “ana tanrıça” Kybele heykelinin 12 Aralık 2020 tarihinde tanıtımını gerçekleştirdi.

Mücadelenin, heykelin 2016’da İsrail’den ABD’ye satış amaçlı götürülmek istenmesi ile başladığını belirten Ersoy, “1960’lı yıllardan beri ülkesinden uzak kalmış olan Kybele heykeli artık ait olduğu topraklarda, vatanına gelmiştir” dedi.

Heykelin, 1964 yılında Afyonkarahisar’da bir yol çalışmasında bulunan “Kovalık Eserleri”ne tipolojik benzerliği bilimsel olarak kanıtlandı. Emniyet ve Jandarma Kaçakçılık ekiplerin bölgede yürüttüğü eş zamanlı operasyonda, görgü tanıkları dinlendi. Ortaya çıkan verilerin arından eser sahibinin sergilediği uzlaşmacı tavır, eserin Türkiye’ye getirilmesini sağlandı.

12 Aralık akşamı İstanbul’a getirilen heykel İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Yorum yazabilirsiniz