Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Nursultan’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev ile bir araya geldi. Taraflar ortak projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Minnihanov’u kendisi karşılayan Tokayev, Tataristan’ın Rusya ile çok yönlü ilişkilerde önemli bir yer tuttuğunu kaydetti.

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov Kazakistan Cumhurbaşkanı’na bir dizi yatırım projesinin uygulanması ve Kazak ortaklarla işbirliğini artırma planları hakkında bilgi verdi.

Taraflar ortak projeleri görüştü. Müzakereler sırasında, Tataristan’ın Tatneft Petrol Şirketi Genel Müdürü Maganov ve KAMAZ Kamyon Fabrikası Genel Müdürü Kagogin, uygulanan ortak projeler hakkında bilgi verdi ve kendi alanlarında daha fazla işbirliği için umutlarını sundu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı, Tataristan’ın Kazakistan ile ekonomik, endüstriyel ve teknolojik işbirliği açısından Rusya’nın bölgeleri arasında lider olduğunu kaydetti. Tokayev, cumhuriyette hükümetin değiştiğine, ancak sürekliliğin sağlandığına ve Kazakistan liderliğinin KAMAZ ve Tatneft’in projelerini desteklemeye devam edeceğine dikkat çekti.

Tataristan Cumhurbaşkanı’nın önceki gün bir çalışma ziyareti için Kazakistan’a geldi. Cumhurbaşkanı ile görüşmeden önce Kazakistan’ın yeni Başbakanı Alihan Smailov ile de bir araya geldi.

Minnikhanov toplantıda Kazakistan’ı Tataristan Cumhuriyeti’nin önde gelen yabancı ortaklarından biri olarak nitelendirdi. Tataristan Cumhurbaşkanı’na göre, 2021’in 9 ayı boyunca Tataristan-Kazakistan arasındaki ticaret cirosu 441 milyon doları buldu.

KAYNAK:https://tatarstan.ru/

Yorum yazabilirsiniz