Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyince (Türk Konseyi) düzenlenen medya turu kapsamında, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Macaristan’dan 30 gazeteci, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerine ziyaret gerçekleştirdi.

Türk Konseyince düzenlenen program Azerbaycan hükümetinin daveti üzerine gerçekleştirildi. Bu kapsamda Konsey üye ve gözlemci devletlerden basın mensupları Azerbaycan’da bir araya geldi.

30 Ağustos’ta Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de başlayan programda buradaki kültürel ve tarihi mekanları ziyaret eden Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Özbekistan ve gözlemci ülke statüsündeki Macaristan’dan 30 gazeteci, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika İşleri Daire Başkanı Hikmet Hajiyev’le de görüştü.

Akabinde, 30 yıl Ermenistan işgali altında kalan ve bu süreçte tüm yapıları tahrip edilip, yıkılan Fuzuli ve Cebrail’i gezen basın mensupları, Cebrail’de Ermenistan işgali döneminde talan edilen Azerbaycan mezarlığını da ziyaret etti.

Basın mensupları ardından Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa’da yürütülen çalışmaları görüntüledi.

 Ermenistan’ın Gence’ye Yaptığı Saldırının Enkazı Görüntülendi

İşgalci Ermenistan ordusunun 17 Ekim 2020’de ülkenin ikinci büyük kenti Gence’ye fırlattığı füze sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiği ve 50’den fazla kişinin yaralandığı bölgedeki enkaz yerini ziyaret eden gazeteciler, içlerinde 2’si bebek 4 çocuğun da yer aldığı sivillerin can verdiği alanları görüntüledi.

Yıkılmış evler ve hayatını kaybeden çocuklardan geriye kalan oyuncak ve eşyalar, çeşitli ülkelerden gelen katılımcıların duygusal anlar yaşamasına sebep oldu.

Basın mensupları Gence’nin ardından Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan bir diğer Azerbaycan toprağı Ağdam’ı ziyaret etti.

İşgal döneminde harabeye çevrilen şehir hakkında bilgi alan, tahrip edilen tarihi ve kültürel yapıları inceleyen gazeteciler, burada ilerleyen dönemde yapılacak restorasyon, imar ve inşa çalışmaları hakkında bilgilendirildi.

Medya turu, bugün Şirvanşahlar Sarayı’nı ziyaretin ardından Bakü’de büyük Azerbaycanlı şair Nizami Gencevi’nin 880. yıl dönümüne adanan konser programı ile sona erecek.

Amaç, Türk Konseyi Ülkelerinin Basın Mensuplarının Birliğini Arttırmak

Türk Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Gismat Gozalov, medya turunun amacı ve önemine ilişkin açıklamalarda bulunarak, turun nisan ayında Bakü’de düzenlenen Bakanlar ve Kurum Başkanları Toplantısı’nda oluşturulan faaliyet planı doğrultusunda düzenlendiğini vurguladı.

Türk Dünyasının çeşitli ülkelerinden gelen basın mensuplarının Azerbaycan’ın işgalden kurtarılmış tarihi topraklarını, Ermenistan tarafından işgal sürecinde dağıtılmış kültürel abidelerini görme imkanını yakaladığına dikkat çeken Gozalov, zarar gören tarihi, kültürel varlıkların Türk-İslam medeniyetine ait eserler olduğunun önemini vurguladı.

Gozalov,s öz konusu bölgelerde 7-8 ay gibi kısa bir sürede inşa ve ihya çalışmalarının hızla başladığına söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“Medya turunun amacı üye ülkelerden basın mensupları arasında iletişimi artırmak, dostlukların kurulmasını sağlamak ve ortak faaliyetlerde bulunabilmek. Türk dünyasına yönelik zaman zaman Avrupa basınında, sosyal medyada yalan, yanlış ifadelerde bulunulabiliyor. Bunu 2. Karabağ Savaşı’nda da gördük. Söz konusu durumlar, birlikte mücadele ile atlatılabilir.

Bu çerçevede Türk medya kuruluşlarına, gazetecilerine de teşekkürlerimi iletmek istiyorum; 44 günlük 2. Karabağ Savaşı’nda bizimle beraber, omuz omuza sahada, savaş bölgelerinde, masada savaşın gerçeklerini yazarak, bütün dünyaya gösterdiler.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yazabilirsiniz