Türkiye Bosna Hersek’teki Ferhat Paşa Saat Kulesini Yeniden İnşa Edecek

Bosna Hersek’in Banja Luka şehrinde bulunan ve 1993 yılındaki Bosna Savaşı sırasında yıkılan 16 yüzyıldan kalma Ferhat Paşa Saat Kulesi’nin yeniden inşasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar Müdürü Senaid Zaimovic, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Erol Ökten, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ve Banja Luka Belediye Başkanı Igor Radojicic’in de katıldığı imza töreni Türkiye ve Bosna Hersek’te video konferans olarak düzenlendi.

“ÜLKEMİZİN BÖLGEYE YÖNELİK KAPSAYICI VE BÜTÜNCÜL YAKLAŞIMININ SOMUT ÖRNEKLERİDİR”

Saraybosna Büyükelçisi Koç, yaptığı konuşmada, Türkiye tarafından desteklenen projenin ortak kültür mirasının yeniden canlandırılması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından önem taşıdığını belirterek, şunları söyledi: “Banja Luka’da 2016’da ülkemizin desteğiyle tamamlanarak açılışı yapılan tarihi Ferhadiye Camii, yapımı devam eden Arnavudiye Camii ve protokolü imzalanan saat kulesi projesi ülkemizin bölgeye yönelik kapsayıcı ve bütüncül yaklaşımının somut örneklerini oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile 27’nci protokole imza attıklarını belirten Zaimovic, “Halihazırda Bosna Hersek genelinde 15 büyük projenin yapımına devam ediyoruz.” dedi.

Radojicic ise bugünkü imza töreninin pandemi koşulları nedeniyle Banja Luka, Saraybosna ve Ankara’dan video konferans olarak düzenlendiğini söyleyerek, “Bosna Hersek İslam Birliği Vakıflar Müdürlüğü ile Vakıflar Genel Müdürlüğü, projenin finanse edilmesi ve uygulanmasını üstlenecek. Belediye olarak gerekli izinleri sağlayacağımız projede Banja Luka Müftülüğü de belgelendirme noktasında yardımcı olacak.” şeklinde konuştu.

Ferhat Paşa Saat Kulesi’nin 1587’de inşa edildiğini, ancak Bosna Savaşı sırasında yıkıldığını belirten Radojicic, “Şehrin sembollerinden biri olan ve kültürel mirasımızın önemli eserleri arasında bulunan saat kulesi yakın bir zamanda eski ihtişamına kavuşacak.” dedi.

Yorum yazabilirsiniz