Kırgızistan Dışişleri Bakanı Türk İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi 

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Türk iş insanlarıyla bir araya gelerek, ülkesine ticaret ve yatırım yapmalarını istedi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kazakbayev, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ın koordinasyonunda toplanan kuruluş aşamasındaki Türkiye Kırgızistan İşadamları Kültür, Dayanışma ve Dostluk Derneğinin (TÜKİD) ev sahipliğinde, Türk iş insanlarının sorun ve taleplerini dinledi.

“GÜZEL İZMİR’İMİZE HIZLI BİR İYİLEŞME TEMENNİ EDERİM”

Kazakbayev, Türkçe yaptığı konuşmada, İzmir’de meydana gelen depremde can kayıpları nedeniyle Türk halkına başsağlığı dileyerek, “Telafisi mümkün olmayan kaybın acısını paylaşıyorum. Vefat edenlerin yakınlarına kalpten taziyelerimi iletiyorum ve depremde yaralananlara acil şifalar diliyorum. Güzel İzmir’imize hızlı bir iyileşme temenni ederim.” dedi.

Türkiye’de 9-11 Kasım tarihleri arasında mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak  temaslarda bulunacağını belirten Kazakbayev, iki kardeş ülke arasındaki münasebetlerin her alanda ilerlediğini vurguladı. Kırgız Bakan, Türk girişimcileri Kırgızistan’da ticaret ve yatırım yapmaya davet etti.

Kırgızistan’da meydana gelen 4-5 Ekim olaylarının ardından siyasi iktidarın değiştiğini söyleyen Kazakbayev, “Maalesef malum olayların ardından Türk yatırımcılar da zarar gördü. Biz Bakanlık olarak böyle son derece olumsuz olayları kınıyoruz. Bu konular, Adalet ve İçişleri Bakanlığına aktarıldı.” ifadelerini kullandı.

“KIRGIZİSTAN VE TÜRKİYE STRATEJİK ORTAKLIKTAN ÖTE KARDEŞ ÜLKELERDİR”

Kazakbayev, Türk iş insanlarının sorun ve taleplerini dinlediğini ifade ederek, “Kırgızistan ve Türkiye sadece stratejik ortaklıktan öte kardeş ülkelerdir. Tüm sorunları çözmek için yeterli imkanımız var. İnşallah, büyük Türkiye ile birlikte dünyada önde giden devletlerin safında yer alacağız.” şeklinde konuştu.

Yorum yazabilirsiniz