Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin tecrübe ve birikimlerini Karabağ’ın imarı konusunda Azerbaycan’la paylaşarak el birliğiyle çalışacaklarını söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’da olan Karaismailoğlu, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerine ziyaret gerçekleştirdi.

Azerbaycan Ulaştırma Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Reşad Nabiyev ile Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı’nın eşlik ettiği Karaismailoğlu, ilk olarak Haydar Aliyev’in kabrini ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Bakan Karaismailoğlu, 20 Ocak şehitlerinin yer aldığı Bakü Şehitler Hiyabanı’nda Ebedi Ateş Anıtı’na ve Bakü Türk Şehitliği’ne çelenk sundu.

Temsili şehit mezarlarına çiçek bırakan Karaismailoğlu, şehitliğin anı defterine yazdı.

Karaismailoğlu, mezarlıklar ziyaretinin ardından mensuplarına yaptığı açıklamada, yarın, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgeleri ziyaret edeceğini ve orada Türk yüklenici firmaların yaptığı çalışmaları yerinde inceleyeceğini belirtti.

“Karabağ Zaferine En Az Azerbaycanlılar Kadar Sevindik”

Karaismailoğlu, Karabağ zaferine en az Azerbaycanlılar kadar sevindiklerini ifade ederek, “Karabağ’ın imarı konusunda Türkiye Cumhuriyeti olarak tecrübe ve birikimlerimizi paylaşacağız, el birliğiyle çalışacağız. Nahçıvan’da da projelerimiz var. Önemli ulaşım ve lojistik koridorlarını en kısa zamanda değerlendirip sonuç alacağız.” dedi.

Kara yollarında Türk transit firmalarının yaşadığı sıkıntıları da Azerbaycanlı muhataplarıyla müzakere edeceğini vurgulayan Karaismailoğlu, Karabağ’ın imarında gerekli olan kara yolu ve demir yolu bağlantıları için önemli görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Karaismailoğlu, “Güçlü firmalarımızın da desteğiyle plan ve projelerimizi yapıp, en kısa zamanda hayata geçirip buraları lojistik ve ulaşım bağlamında dünyanın en önemli merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Türkiye ve Azerbaycan’ı kaliteli, konforlu ve güvenli yollarla birbirine bağlamanın çabası içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Yorum yazabilirsiniz