Uluslararası Türk Akademisi tarafından “Türk Entegrasyonunun 30. Yılı” konferansı çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Konferansa Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Türk Devletleri Teşkilatı eski Genel Sekreteri Halil Akıncı, Azerbaycan’ın eski Başbakanı Hasan Hasanov, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi’nin Kazakistan Temsilcisi İkram Adırbekov’un yanı sıra büyükelçiler, milletvekilleri, bilim insanları ve uzmanlar katıldı.

Akıncı, gerçekleştirdiği konuşmasında, jeopolitik açıdan güçlü devletlerin ortasında yer alan Türk devletleri dayanışmasının, 21. yüzyılda bir zaruret haline geldiğini ve bunun için birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Konferans kapsamında kardeş devletlerin bağımsızlığının 30. yılına ithafen “Türk Dünyası-30” adlı kitabın tanıtım töreni de gerçekleştirildi.

Kıdırali, bu kitabı yayımlamadaki asıl amaçlarının kardeş ülkeler arasındaki iş birliğinin 30 yıllık değerlendirmesini yapmak olduğunu belirterek, “Kitap, Türk ülkeleri ve halkları arasındaki 30 yıllık iş birliğine önemli katkılarda bulunan, önde gelen devlet adamları ve kanaat önderleri, uluslararası kuruluşların başkanları ve büyükelçiler, uzmanlar ve bilim adamlarının anılarını ve görüşlerini içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Yorum yazabilirsiniz