Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’ne (Türk Konseyi/Türk Keneşi) üye ülkelerin devlet başkanlar, Türk Konseyi Devlet Başkanları Gayrıresmi Zirvesi’nde bir araya gelecek. 

Türk Liderlerin, ekonomik ve siyasi ilişkileri güçlendirmeye yönelik ikili görüşmeler gerçekleştireceği zirvede, Kovid-19 salgınına karşı yürütülecek ortak mücadele adımlarının masaya yatırılacağı da belirtildi.

“Türkistan-Türk Dünyasının Manevi Başkenti” 

Kazakistan’ın girişimiyle Türk Konseyi Gayriresmi Zirvesi, 31 Mart 2021 tarihinde “Türkistan-Türk Dünyasının Manevi Başkenti” temasıyla Kazakistan’ın Türkistan şehrinde düzenlenecek.

Türk Konseyi’nin 2020 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlerinin değerlendirileceği zirvede, üye ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği arttırmak için atılacak adımlar, koronavirüsle mücadele, bölgesel meseleler görüşülecek. Zirvede, Türk Konseyi tarafından hazırlanan 2020-2025 Türk Dünyası Stratejisi ve 2040 Türk Dünyası Vizyonu raporları da ele alınacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, zirve kapsamında konsey üyesi ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştireceği bilgisi edinildi.

Yorum yazabilirsiniz