Türkiye Gagavuz Özerk Yeri’ne Başkonsolosluk Açtı

Türkiye Cumhuriyeti, Moldova’da bulunan Türk bölgesi Gagavuz Özerk Yeri’ne Komrat Başkonsolosluğunu açtı.

Moldova’ya bağlı Gagauz Özerk Yeri’nde (Gagauzya) 27 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğu’nun resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Açılışta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra Gagavuzya Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah, Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tsulya, Moldova Büyükelçimiz Gürol Sökmensüer ve göreve yeni başlayacak Komrat Başkonsolosu Hasan Akdoğan’da, Gagauz Özerk Yeri’ndeki Komrat Başkonsolosluğu’nun resmi açılış törenine katıldı.

Çavuşoğlu,”Gagavuz Yeri’nde, bu bölgede açılan ilk ve tek B, bizim başkonsolosluğumuzdur. Komrat Başkonsolosluğumuz, sadece Gagauz Yeri’ndeki insanlara değil, Moldova’nın güneyindeki 9 şehre hizmet edecek ve o şehirlerde yaşayan dostlarımızın hizmetinde olacak.” dedi.

“GAGAUZYA’YA DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 26-27 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki Moldova’daki temasları kapsamında Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ı ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğunun resmî açılış törenine katılarak, konuşma gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkilerin her geçen gün giderek arttığını belirterek, Türkiye’nin Moldova’nın istikrarını ve ekonomik kalkınmasını desteklediğini söyledi.

Türkiye’nin Gagauz Özerk Yeri’ne verdiği desteğe devam edeceğini aktaran Çavuşoğlu “Özellikle Kişinev ile Komrat arasında iş birliği ve diyaloğun samimi şekilde geliştirildiğini görmekten çok mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğu Moldova ve Gagauzya ile bağlarımızı daha da güçlendirecek.” diye konuştu.

27 AĞUSTOS MOLDOVA’NIN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

Çavuşoğlu, açılışa katılan Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tsulya’ya özellikle teşekkür ederek, açılışa denk gelen Moldova’nın 27 Ağustos Bağımsızlık Günü için de tebriklerini belirtti.

Çavuşoğlu, Moldova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğunun altını çizerek, o tarihten bu yana ikili ilişkileri her geçen gün daha da güçlendirdiklerini ifade etti.

İHTİYACIMIZ VARDI

Komrat Başkonsolosluğu’nun resmi açılış töreninde Gagavuz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah konuşma gerçekleştirerek, “Başkonsolosluğun açılışı, hem Gagauz Özerk Yeri hem de Moldova için çok önemli bir adım. Bu açıdan herkesi kutluyorum. Buna ihtiyacımız vardı.” dedi.

Türkiye’nin Gagauz Özerk Yeri’ne kuruluşundan bu yana destek olduğunu vurgulayan Vlah, “İki halk arasında kültür, sosyal, ekonomi alanlardaki bağlar yüksek seviyeye ulaştı, iş birliği gelişti. Türkiye’nin bölgede hayata geçirdiği projeler Gagauz Özerk Yeri’nin gelişmesine yardımcı oldu.” şeklinde konuştu.

Vlah, Moldova ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yüksek seviyede olduğuna dikkati çekerek, “Gagauz Özerk Yeri, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda büyük potansiyele sahip. Bu noktada kalmamalıyız, birlikte ileri gitmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pandemi sürecinde Türkiye’nin tüm imkanlarıyla  Moldova’ya destek verdiğini hatırlatarak, Moldova’nın ekonomik kalkınması için de Türkiye’nin verdiği desteğin devam edeceğini belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Gagauz Özerk Yeri’ne verdiği desteğe de devam edeceğini bildirdi.

GAGAVUZYA’DA AÇILAN İLK VE TEK BAŞKONSOLOSLUK

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğun açılış sürecinde kendilerine verilen destek için Moldova hükümetine ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah’a teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Moldova ve Gagauzya ile bu başkonsolosluğumuz bağlarımızı daha da güçlendirecek. Bu başkonsolosluğumuz sadece burada yaşayan vatandaşlarımıza ve iş insanlarımıza hizmet etmeyecek. Burası Moldovalıların evidir, Tüm Gagauz soydaşlarımızın evidir. Hepinizin hizmetinde olacak. Burada kendinizi evinizde hissedin. Gagavuz Yeri’nde, bu bölgede açılan ilk ve tek başkonsolosluk, bizim başkonsolosluğumuzdur. Komrat Başkonsolosluğumuz, sadece Gagauz Yeri’ndeki insanlara değil, Moldova’nın güneyindeki 9 şehre hizmet edecek ve o şehirlerde yaşayan dostlarımızın hizmetinde olacak.”

Yorum yazabilirsiniz